Освобождават министрите с процедурни хватки, за да е доволен Симеонов
В. 24 часа
Оставките на тримата министри - Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски, ще бъдат гласувани днес в пленарната зала. Решението за промени в кабинета бе внесено вчера в деловодството на Народното събрание. Предложените нови министри от премиера са от квотата на ГЕРБ. Начело на регионалното министерство се очаква да застане депутатката Петя Аврамова, а на транспортното - сегашният зам.-министър на икономиката Александър Манолев. Вътрешен министър пък ще е главният секретар на МВР Младен Маринов.
Парламентът забрани анонимните акционери
В. 24 часа
Да няма анонимни акционери във фирмите - това предвиждат промени в Търговския закон, приети от парламента в сряда. С текстовете се отменят акциите на приносител, които трябва да се заменят с поименни. Промяната се прави, за да се идентифицира собственикът, защото с тези на приносител смяната на собственик била много лесна, а в Търговския регистър липсва информация за това кой упражнява властта с тях, е посочено в мотивите. След влизането в сила на закона дружествата ще имат 9 месеца, за да изменят уставите си и да заменят акциите само с поименни. Компаниите ще трябва да водят и книги за акционерите и да ги предоставят в Търговския регистър.
Главният прокурор поиска СРС при данъчни и финансови престъпления
В. 24 часа
Да се предвиди възможност специални разузнавателни средства (СРС) да се прилагат и при разследванията на финансови и данъчни престъпления. За тази промяна в закона настоя главният прокурор Сотир Цацаров пред депутатите, които приеха отчета на прокуратурата за 2016 и 2017 г. Той поиска още срокът за използване на СРС по отношение на организираните престъпни групи да се увеличи. Сега той е 120 дни. Главният прокурор посочи, че са необходими изменения и в Наказателния кодекс (НК) по отношение на корупционните престъпления. По думите му огромна част от нормите, свързани с корупцията в държавния сектор, не са променяни “от времето на създаването на НК”.
За пореден път Цацаров предложи да се мисли и за смекчаване на наказанията на хора, допринесли за разкриване на тежки престъпления. Друга промяна, за която той говори пред депутатите, е военни прокурори да разследват служители на ДАНС, съдебната охрана и надзирателите. Цацаров посочи два проблема, с които се сблъскват прокурорите. Единият - липсата на експерти. В Северозападна България например нямало съдебни медици. Вторият бил свързан с обучението на разследващите полицаи.
Горанов се обяви за демонополизация на здравната каса
В. Сега
Управляващите започват да показват колебания за готвените промени в здравния модел още преди той да е официално представен. След като стана ясно, че здравното министерство предпочита да се въведе допълнителна задължителна здравна застраховка от 12 лв. за всеки гражданин плюс още по-голямо доплащане за лечение, министърът на финансите Владислав Горанов се обяви против този вариант и сподели, че предпочита демонополизация на здравната каса.
"Да не бързаме с изводите за здравната реформа, остават броени дни и в момента текат дебати", коментира вчера Горанов. Според него всеки модел има предимства и недостатъци. "При варианта, който съм предложил на колегите от Министерството на здравеопазването, допълнителна тежест за здравноосигурените лица не се налага", каза той и поясни, че моделът, който предлага МЗ, натоварва допълнително гражданите. "Управленската програма или по-скоро коалиционното споразумение, което подписахме април месец 2017 година, не предвижда увеличаване на данъци и осигуровки. Във всеки случай това наистина води до увеличение на тежестта. И това ще е част от дебата дали е приемлив или не един такъв модел. Лично аз в разговори с екипа на министър Ананиев съм привърженик на един друг модел, който също ще бъде представен", заяви Горанов. Става дума за т.нар. заместващ модел, при който вноската остава една - 8%, но всеки избира дали те да отиват в НЗОК или в частен фонд.
Вдигането на бюджетните заплати с 10% няма да е на калпак
В. Сега
Обещаното от правителството увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 10% от догодина няма да бъде на калпак. За добрите служители то може да бъде и по-високо, а за тези, които не се справят толкова добре с работата - по-ниско. Това разясни вчера финансовият министър Владислав Горанов след редовното заседание на правителството. Общо 1.1 млрд. лв. ще струва на хазната увеличението. В бюджетната сфера работят около 433 000 души, като тук освен държавната администрация се включват общините, заетите в здравеопазването, образованието, съдебната система, отбраната. За учителите вече е ясно, че ръстът ще бъде с 20%.
"Ние ще увеличим в бюджетната рамка за догодина с 10% средствата за персонал. Оттам нататък много е вероятно в голяма част от администрациите подходът да бъде диференциран, като по-добрите служители получат повече от 10%, а тези, които са показали по-ниско трудово изпълнение, да получат по-малко", каза Горанов. Подобен подход вече заявили от Министерството на отбраната. Механизмът за определяне на възнагражденията на чиновниците пък ще претърпи "някои подобрения" заради появилите се диспропорции в заплащането през последните години, поясни Горанов. За пример той даде минималната работна заплата, която расте изпреварващо спрямо останалите възнаграждения и така деформира скалата, по която се определят чиновническите заплати. Както "Сега" писа, този проблем редовно се изтъква в доклада за състоянието на администрацията, но досега се подминава без внимание. От същия доклад е видно, че атестацията на служителите едва ли показва реалната им работа - лошите оценки са само 1.3%.
Премиерът Борисов присъства на откриването на нов завод за авиочасти край Пловдив
В. Стандарт
Премиерът Бойко Борисов присъства на церемония за откриване на нов завод за авиочасти край Пловдив.
Радвам се, че след като България закупи най-модерните, скъпи и най-добри френски хеликоптери "Пантер" и "Кугър", най-сетне в България имаме и завод за производство на авиочасти. Това каза в приветствието си премиерът Борисов при откриването край Пловдив на завод на френската група "Latecoere". С това доказахме, че е по-добре да бъдем партньори както в ЕС, така и в България, да има производство и така най-добре чрез бизнеса се скрепява приятелство, каза още премиерът. Той благодари на администрацията - местна и държавна, която по думите му помагала на инвеститорите.
"Напоследък чувам разни приказки от опозицията, че администрацията била непрозрачна. Виждате на всяко откриване посланици, гости и собственици благодарят за работата на местната и държавната власт. Досега никой не се е оплакал", подчерта Бойко Борисов. Той добави, че с построяването на десетки предприятия безработицата пада, в момента е стигнала рекордно ниските нива от 5,5 на сто. Според него с тези заводи ставаме по-независими от европейските фондове.
Прокуратурата иска отстраняване на зам. транспортния министър Ангел Попов
В. Стандарт
Софийска градска прокуратура (СГП) внесе в Районен съд гр. София (СРС) искане на основание чл. 69 от НПК за отстраняване от длъжност на заместник министъра на транспорта Ангел Попов. Спрямо Ангел Попов на 29 март 2018 г. е внесен обвинителен акт за извършена от него измама- престъпление по чл. 209, ал.1 от НК, съобщиха от пресцентъра на СГП.
Въз основа на внесения от Софийска градска прокуратура обвинителен акт е образувано съдебно производство е Софийски районен съд, насрочено за разпоредително заседание.
В хода на досъдебното производство е установено, че на неустановена дата през месец август 2012 г. в град София, с цел да набави за себе си имотна облага в размер на 8000 евро Попов е възбудил у собственик на транспортна фирма заблуждение, че срещу горепосочената сума служители от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ще му уредят управляваната от него фирма да получи допълнително четири броя ЕКМТ/СЕМТ разрешителни. ЕКМТ/СЕМТ представляват разрешителни за облекчен режим на международен товарен транспорт.