IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обществените поръчки са сериозно опорочени и през 2017 г.

Злоупотребите може да се пресекат с повече контрол, публичност и прозрачност, пише в анализа на Зорница Славова от ИПИ

09:01 | 09.06.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

За поредна година дейността по възлагане и изпълнение на обществените поръчки е определена като високорискова в отчета за 2017 г. на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

Проверени са 1138 обществени поръчки (8,9% от средногодишния брой на откритите) на обща стойност 1,26 млрд. лв. и при 39% от тях (на стойност 475 млн. лв.) са открити нарушения, пише в анализа на Зорница Славова от екипа на Института за пазарна икономика.

Точно толкова е и делът на поръчките с нарушения през 2016 г. при 41% през 2015 г. и 38% през 2014 година. Тоест, въпреки намеренията на последните правителства да се справят с корупцията и злоупотребите в публичното възлагане, както и цялостното пренаписване на Закона на обществените поръчки, поръчките си остават канал за сериозна злоупотреба и неефективно харчене в огромни размери.

От 445 поръчки с нарушения около половината или 229 (20% от проверените) са със съществени нарушения, а другата половина, 216 (19% от проверените) – с процедурни. Именно първата група ясно показва дълбоко вкоренения порок на системата за обществени поръчки – неспазване на свободната конкуренция, равнопоставеността, публичността и прозрачността на процеса. Те са на стойност от 164 млн. лв. и включват:

    – договаряне без обявление,
   
    – поставяне на условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите,
   
    – сключване на анекси, с които са изменяни цени, срокове и др.

Резултати от проверката на 1138 обществени поръчки на обща стойност 1,26 млрд. лв., 2017 г., отчет на АДФИ

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 01:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Веск
преди 6 години
Няма нарушения. Поръчките се правят за комисионни и за крадене. Всички високопоставени крадливи *** съсредоточени основно в София цоцат като за последно. Калинки, крадене, калинки, крадене. няма никакви нарушения. Краденето на високопоставените *** е основна мисия на държавата докато тя се саморазтури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Нашата фирма спечели един проект, сравнително малка сума, но беше *** безсмислените бюрократски истории. 100 листа хартия, за да купиш малко по-специфична техника + разни отчети, които се чудят как да ги напишат, за да няма много технически език, че да ги разбере, поне наполовина, някой дъражвен служител.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
studioaa
преди 6 години
Поредната ИПИ соросова измама с някаква си измислена корупция. Ако нарушения има само в обществени поръчки за 475 милиона това е нищожно на фона на бюджетни харчове за 25 милиарда лева годишно. Това са злоупотреби за 2-3% от бюджета, което е направо смешно. Защо соросовото ИПИ мълчи за това, че поне половината от парите на "инвестициония бюджет" на ес годишно потъват в корупционни афери. Както обикновено се мълчи за корупцията на европейско ниво, която е многократно по-голяма от тази у нас, за да не се събуди евроскептицизъм у българите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още