Сбъркан закон доведе до огромни опашки пред Агенцията по вписванията
в. Сега
Сбъркани законови промени доведоха тези дни до огромни опашки пред офисите на Агенцията по вписванията. Парадоксално, но те са резултат от широко рекламираните мерки на управляващите за "намаляване на административната тежест пред фирмите".
Последните промени в Закона за счетоводството трябваше да улеснят предприемачите, които не развиват дейност повече от година. Според законовата промяна от тях вече не се изисква да публикуват своите годишни финансови отчети, за което трябваше да плащат и държавни такси. Но докато законодателят дава с едната ръка, с другата взима. Собствениците на неактивните фирми имат ново задължение - да обявят до 31 март неосъществяването на дейност със специални декларации, които се публикуват в Търговския регистър. Това те трябва да направят лично или чрез упълномощени от тях лица.
НЗОК ще поема и ваксини срещу грип и варицела
в. Сега
В следващите три години у нас трябва да се осигури достъп до безплатни ваксини срещу грип за възрастни хора и срещу варицела за деца, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
"Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката към министъра на здравеопазването обсъди възможните варианти за подобряване и развитие на националната имунизационна политика. Целта е през следващите три години България да се доближи до най-добрите световни и европейски имунизационни практики", обявиха от МЗ.
Експертите предлагат да се разработи национална програма за профилактика на сезонен грип, основната цел на която да е "осигуряване достъпа до ваксина на лицата над 60-годишна възраст с риск от заболяване", за да се достигне над 75% имунизационен обхват срещу грип при възрастните. Най-вероятно ваксината няма да бъде задължителна, а препоръчителна. В момента има две такива ваксини - срещу ротавирусни инфекции при бебета и против рак на шийката на матката при момичета. Те се поставят по желание. Осигуряват се от здравната каса, но парите за целта се превеждат от държавния бюджет.
Нискотарифен авиопревозвач с нова база в Бургас
в. Монитор
Нискотарифният авиопревозвач Ryanair откри нова база на Летище Бургас. Това е втората база на авиокомпанията в България. Инвестицията в размер на 100 млн. долара осигурява един самолет и 11 нови маршрута от града.
Новите дестинации са Братислава (2 пъти седмично), Дюселдорф Везе (2 пъти седмично), Франкфурт-Хан (2 пъти седмично), Краков (2 пъти седмично), Мюнхен Меминген (2 пъти седмично), Милано Бергамо (2 пъти седмично), Рига (2 пъти седмично), Жешов (веднъж седмично), Тел Авив (2 пъти седмично), Варшава Модлин (2 пъти седмично) и Каунас (веднъж седмично).
Всяка кръчма и хотел с EГН
в. Монитор
Всяка кръчма и хотел вече ще имат свой уникален идентификационен номер. Освен да помогне за единна класификация на туристическите обекти, „ЕГН-то“ ще подобри функционирането на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ). По този начин ще бъдат и елиминирани възможностите дублирането на еднакви имена на обектите. Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова при откриване на първото заседание на Обществения съвет към министъра на туризма.
Идентификационният номер за обектите ще бъде въведен чрез промени в Закона за туризма, които се подготвят в момента.
Над 3600 българи чакат на опашка за старчески дом
в. 24 часа
Над 3600 българи чакат за място в старчески дом. Това става ясно от Националната стратегия за дългосрочна грижа за 2018-2021 г.
Общо домовете за стари хора са 82, в тях са настанени 5605 души.
Според разпоредбите за социални услуги тарифата, която плащат възрастните за престоя си в общински приют, зависи от дохода им. За да бъдат настанени в старчески дом, бабите и дядовците трябва да се разделят със 70% от пенсията си. Същата е таксата и за възрастните с физически или сетивни увреждания, а за тези с психически и умствени проблеми е 80% от пенсията им. Остатъка възрастните харчат за каквото решат.