IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стигна ли българската авиация „златните" си години

Сериозно развитие в положителна посока отчитат карго превозите и санитарната авиация

15:34 | 12.03.16 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Водещият на предаването <a href="http://www.bgonair.bg/avioshou" target="_blank"><strong>"Авиошоу"</strong></a> на телевизия Bulgaria ON AIR Александър Богоявленски получи награда от Асоциацията на българските авиокомпании за журналистика в областта на Авиацията.<em> Снимка: Bulgaria ON AIR</em></p>

Водещият на предаването "Авиошоу" на телевизия Bulgaria ON AIR Александър Богоявленски получи награда от Асоциацията на българските авиокомпании за журналистика в областта на Авиацията. Снимка: Bulgaria ON AIR

Повече превозени пътници, повече маршрути, ръст на карго превозите, развитие на санитарната авиация и на бизнес авиацията. Такава е картината на гражданската авиация в България за 2015 г., представена на пресконференция днес от Асоциацията на българските авиокомпании.

Извън оптимистичните тенденции по-тревожното е, че намалява делът на превозените пътници с български авиокомпании на фона на жестоката конкуренция в сектора, която се очаква да се засили със стъпването на Ryanair през тази година. Изпълнителният директор на националния превозвач Bulgaria Air кап. Янко Георгиев е категоричен обаче, че по-ниските цени на горивата дават необходимата гъвкавост по отношение цените на билетите при осигуряване на качествена услуга.

Все пак известна част от българските самолети оперират целогодишно заради дейността им в трети страни, с което гражданската ни авиация си запазва капацитета, коментира Светослав Станулов, председател на Управителния съвет на Асоциацията.

Гражданската авиация – отново към „златните“ години

Данните на организацията показват, че авиацията ни е на равнището на „златните“ си години отпреди прехода. Общият брой на заетите в индустрията достига около 8 300 души, а капацитетът на парка – 4 400 места, което е близо до това от 1989 г. При превозените пътници с международни полети от и до България през миналата година ръстът спрямо 1989 г. достига 16 на сто.

По-голям е обаче капацитетът за ремонт и техническо обслужване на самолети. В момента България разполага с 9 хангарни места спрямо 6 през 1989 г. Това според Станулов ни нарежда сред най-забележимите доставчици на тази услуга в Югоизточна Европа и представлява експортна възможност за цялата ни гражданска авиация.

По думите му за индустрията 2015 г. не се отличава особено от предишната година. Запазват се тенденциите за намаляване на чартърните полети и ръст на обслужените пътници с редовни международни полети. По-голямата част от трафика се генерира от столичното летище, а при черноморските има спад основно заради по-слабия туристичеси сезон и по-малкия брой на руските туристи през миналото лято, обясни Станулов. За тази година картината на туристическия бранш изглежда по-оптимистична, особено със заявката за повече туристи от Германия, което се очаква да се отрази положително и на авиацията и летищата.

Статистиката

За миналата година общият брой на превозените пътници от и до България достига 7,463 млн. души, като спрямо 2014 г. ръстът е 1,4%. В тези данни не се включва Летище Пловдив, което за 2015 г. е обслужило само малко над 100 хил. души.

Превозените през миналата година пътници по редовни линии са 4,87 млн. души, като делът им от всички е малко над 62%. Пътниците, превозени с чартъри, достигат малко под 2,6 млн. души – с 6,2% по-малко в сравнение с 2014 г., а делът им от всички е малко под 38%.

Българските авиокомпании са превозили през миналата година 2,030 млн. души, като спрямо 2014 г. е отчетен спад от 5,2%. Пазарният им дял е малко под 28%, отчита асоциацията на авиокомпаниите.

Същевременно броят на превозените пътници от международни авиокомпании се увеличава с 4,1% през миналата година до 5,433 млн. души. Пазарният дял на чуждестранните играчи достига приблизително 73%.

Летище София – шампион по трафик

Лъвският пай от пазара е за Летище София, което през миналата година е обслужило почти 4,1 млн. души като се отчетат и вътрешните полети. Ръстът на пътникопотока надвишава 7% за годината. Пътниците, превозени с български авиокомпании, са 951 хил. души, као намаляват с 3,7% за годината, а с чужди авиокомпании – близо 3 млн. души, като се увеличават с 8,2%.

По редовни международни линии през миналата година през Летище София са преминали почти 3,8 млн. души, което представлява почти 8 на сто годишен ръст. От тях превозените от български авиокомпании са 896 хил. души – с почти 3% по-малко за годината, а от международни превозвачи – малко над 2,9 млн. души – с над 9% повече на годишна база.

Последна актуализация: 11:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
Илко
преди 8 години
При 70 км ограничение на "магистралата" ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
misanthrope
преди 8 години
Линия София - Пловдив е добро. Мисля, че докато се чекнеш на летището аз с колата вече ще съм на входа на Пловдив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
Илко
преди 8 години
Благодаря ти , не знаех , че ги е имало по-време на "мизерният" комунизъм !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
misanthrope
преди 8 години
А ти летял ли си с някоя друга авиокомпания, да ми кажеш, коя е тази, която ти дава нещо повече от миризлив сандвич? Че ми станА интересно.И изобщо ти да пътуваш ли си тръгнал или на ресторант? Цената в момента е царица, всички натискат цените надолу и от там всякакви екстри като хранене и прочие се свеждат до минимум. Ако някога самолета е бил нещо като луксозна услуга, в която се е държало на обслужване, в момента все повече се превръща в масова услуга, и трябва да е ДОСТЪПНА и това го разбират всички авиокомпании. А кое в 200 евро за двупосочен билет ти се вижда скъпо, след като автобуса по същата дестинация е да кажем 80 евро, не ми е ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
lozkhris
преди 8 години
Можеш ли конкретно да кажеш как точно е по-висок стандартът на БЕър?! 200 евро за билет и един миризлив сандвич за 2 часа полет, при това подкрепен само с газирани, евтини напитки?! Менюто в бизнес-класата не се е променило от години...Ти летял ли си с някоя друга авиокомпния изобщо?! Цена от 180 лв за двупосоен полет до Варна да не би да е нормална?! Когато и Уизеър летяха, цените бяха два пъти по-ниски. Сега - тотален монополизъм и никакъв контрол. Къде са полетите до Сингапур, JFK, Йоханесбърг, каквито имаше по време и малко след настъпването на демокрацията?! Единственото нещо, в което БЕър са добри са пилотите - наистина са безупречни. Другото е пълен смях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 23
Илко
преди 8 години
Да не би да са пуснали линиите София - Стара Загора , София - Видин , София- Горна Оряховица? Ай по-полека , че още не сме стигнали "бедността" от комунизма!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 19
ing5rov
преди 8 години
Ти не забелязваш май , че Инвесторът няма особено висока оценка за интелектуалното ниво на читателите си...Впрочем , като се има предвид нивото на *** , въобще не е за чудене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 18
serafima
преди 8 години
Материалът е доста нескопосно написан. Бодряческите тези са изцедени от пръстите, освен другите грешки, например: "Пътниците, превозени с чартъри, достигат малко под 2,6 млн. души с 6,2% по-малко в сравнение с 2016 г." - сега сме в началото на 2016 г. и тя не може да бъде база за сравнение. Друго "При превозените пътници с международни полети от и до България през миналата година ръстът спрямо 1989 г. достига 16 на сто.", което вероятно трябва да им дава основание не за стигане, а за "връщане към златните години" - става дума за минал период, 1089 г. НО след тази година близо 2 милиона българи напуснаха страната и пътуват непрекъснато, международните връзки се развиха невероятно, а у нас за 26 г. само с 16% се е повишил броят на превозените пътници.За другите проблеми да не говорим. И те не говорят. Така е по-лесно, особено за лапнишараните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 3
mrynmryn
преди 8 години
Нямахме ли проблем с намирането на нови пилоти? Тъй като повечето от сегашните са пред пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 1
moviestar4
преди 8 години
Това е добра новина за икономиката на България. Предвид очаквания голям ръст на туристи мисля, че догодина резултатите може и да са още по-добри. Радвам се, че нещата се подобряват, защото авиацията носи изключително много приходи на една държава, а и когато тя е силна е предпочитана от по-развитите страни. Alee, не знам дали е златна, но за мен определено се справя добре. България ер често може да се конкурира по цени и с нискотарифни компании, но предлага значително по-висок стандарт на услугите. Точно заради това, когато имам възможност летя с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още