Активите на инвестиционните фондове у нас отчитат ръст от 25,3% на годишна база, като достигат до 1,04 млрд. лева. На тримесечна база повишението е от 21,1%, сочат актуалните данни на БНБ.
В изчисленията не са включени акционерните дружества със специална инвестиционна цел, които секюритизират недвижими имоти.
Фондовете, инвестиращи в облигации, продължават да държат най-голям дял от активите на местните инвестиционни фондове – 41,3% на стойност от 429,9 млн. лв. Година по-рано обаче делът им е бил 55,8%, а към края на март тази година – 51,9%.
Същевременно относителният дял на активите, контролирани от фондовете, инвестиращи в акции, нараства до 38,2% през юни. За сравнение, година по-рано делът им е бил 29,1%.
Що се отнася до структурата на инвестиционния портфейл, забеляза се рязко покачване в инвестициите в акции и други форми на собственост – от 73,4% до 369,4 млн. лв. на годишна база през юни. Така тези инвестиции имат най-голям относителен дял – 35,5% от активите на инвестиционните фондове, и изместват инвестициите в депозити, които държаха първото място в края на март.
Парите на инвестиционните фондове, държани на депозити, се свиват с 14,6% на годишна база, за да заемат второто място в структурата на инвестициите с размер от 343,1 млн. лв. и относителен дял от 33% през юни. Средствата, вложени в ценни книжа, различни от акции, също бележат скок на годишна база.
Активите, деноминирани в български лева, остават на първото място в структурата на инвестициите, въпреки че намаляват с 8% на годишна база. Забелязва се обаче покачване от над пет и половина пъти на инвестициите, деноминирани в други валути. През юни тази година те са в размер на 120,3 млн. лв., докато година по-рано възлизаха на 18,4 млн. лв.
Близо три пъти скачат инвестициите, деноминирани в долари, като от 18 млн. лв. през юни 2014 г. достигат 71,7 млн. лв. през шестия месец на тази година. Инвестициите, деноминирани в евро, достигат до 224,2 млн. лв. - над два пъти повече от отчетените 108,2 млн. лв. през юни 2014 г.
Инвестиционните фондове инвестират средствата си най-вече в ценни книжа от България, като общата им сума възлиза на 400,4 млн. лв. (ръст от 32,6% на годишна база). Над 23 пъти на годишна база скачат инвестициите в ценни книжа от други държави. Ако през юни миналата година те са били на стойност от 4,9 млн. лв., то през юни тази година сумата е 114,3 млн. лв.
Към края на юни родните инвестиционните фондове у нас оперират с 1,032 млрд. лв. собствен капитал, а пасивите им възлизат на 1,041 млрд. лв.
В същото време чуждестранните инвестиционни фондове привличат 1,370 млрд. лв. от български лица, като записват ръст от 33% на годишна база. Най-голямо повишение се забелязва на привлечените средства от домакинствата – 68,7% на годишна база. Основните инвеститори в чуждестранни фондове обаче остават застрахователни компании и пенсионните фондове.
преди 9 години Ужас ! Инвестират в акции ,които се сриват ,облигации на задлъжнели правителства и депозити в банки с частичен резерв !Никакво хеджиране в злато ,диверсифициране в базисни стоки и ресурси .Деноминация във валутата със крах на фондовите борси и фалит на правителството ,прави вложителя инвеститор необезпечен кредитор ,казано по нашенски -будала . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Какви са тези инвестиции в акции, които нарастват при падащ пазар и намаляваща ликвидност - купуват на чужди пазари ли, що ли. Ако са чужди пазари, значи милите ги чакат сериозни загуби впоследствие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години интересно и какви са тия "други" валути ? повече от половината от целото 182 млн лв увелеичение в местните инвестиционни фондове за Q3 /Q2 е в тия "други " ( от BGN, EUR , USD) ...да не са в рубли?? юани? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 4. Акции и други форми на собственост (AF.51) / "Други финансови посредници (S123)" - увеличение с близо 100млн....що е то , S123 ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар