Експертите приветстват и планирания преглед на качеството на активите на банките като още една стъпка за засилването на доверието към сектора. Успехът ще зависи отчасти от създаването на ясен график и утвърждаването на конкретни условия за прозрачност, посочват от институцията. „В съответствие с международната практика властите трябва да развият добре дефинирани комуникационни стратегии и планове за интервенция в случай, че се материализират нужди от рекапитализация“, препоръчва още МВФ.
Препоръчва се и подобряване достъпа до данни за банковия сектор, както и постепенно отписване на проблемните кредити на банките и „обезвреждане“ на обезпеченията. „Проактивните надзорни действия от страна на БНБ за насърчаване намаляването на необслужваните кредити трябва да бъдат допълнени с други държавни инициативи за улесняване на процеса по намаляване на задлъжнялостта“, посочва се в съобщението.
Фискална стабилност
Фискалната стратегия на правителството очертава нуждите от намаляване на дефицитите, но е необходимо да се обмислят мерки за по-бърза консолидация, препоръчват още експертите. В съобщението на МВФ се припомня, че през миналата година бюджетният дефицит се удвои до 3,7% от БВП. Целта за 3% дефицит през тази година е постижима, но с рисковете пред икономиката ограничаването на разходите отново ще бъде от решаващо значение.
От Фонда посочват, че са необходими конкретни планове за адресиране на средносрочните фискални рискове. Застаряващото население и продължаващата емиграция представляват предизвикателство пред публичните разходи в дългосрочен план. Необходими са и мерки за подобряване на състава и качеството на разходите.
Препоръчва се да бъдат приети устойчиви промени в пенсионната система. Според експертите на Фонда предложените промени във втория стълб на пенсионно-осигурителната система представляват фундаментална промяна и следва да се предвиди достатъчно време за задълбочен анализ на въздействието на промените и консултации със заинтересованите страни, за да се намалят потенциалните рискове, пише в съобщението.
„Осигуряването на устойчивост на държавната пенсионна система чрез реформи на параметрите е критично важно, особено заради опасенията, изострени от изоставянето на по-ранните реформи“, пише в съобщението.
МВФ подчертава и необходимостта от подобряване ефективността на здравната система. Необходими са мерки за укрепване механизмите за контрол на разходите, увеличаване стимулите за правилната употреба на извънболничната помощ и болничните услуги, както и надграждане на ИТ системите за подобряване на капацитета за управление на риска“, препоръчват от МВФ.
Трябва да се повиши и обществената информираност по отношение фискалната политика и оповестяването на бюджетните рискове, коментират от институцията. Нарастващите разходи и намаляващата продуктивност подчертават спешната необходимост от цялостна стратегия за реформа на енергийния сектор като част от по-широка програма за структурни реформи, заключава МВФ. Последните изменения в Закона за енергетиката могат да помогнат да се намали натиска върху Националната електрическа компания и другите участници на пазара, но е важно и създаването на прозрачен и добре функциониращ енергиен пазар в съответствие с регламентите на ЕС, а рационализацията на цените на електроенергията трябва да е съпроводена от инициативи в подкрепа на бедните.
МВФ заключава още, че намирането на цялостни решения ще отнеме време, но е необходимо да се демонстрира ангажимент за намаляването на корупцията и шуробаджанащината и укрепването на върховенството на закона. Това ще катализира инвестициите, ще засили създаването на работни места и ще ускори сближаването на доходите в България с тези в ЕС, смятат от фонда.