IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравната система не е недофинансирана, смята експерт

Според Стефан Асенов е необходимо да се разбие монополът на НЗОК

19:13 | 30.03.14 г. 6
Здравната система не е недофинансирана, смята експерт

“Системата на здравеопазването е изкривена и е достигнала своя критичен етап. Тя няма накъде повече да се влошава”, заяви в предаването Boom & Bust на Bulgaria On Air финансовият експерт Стефан Асенов.

Според него последното правителство, което е направило реформа в здравеопазването по системен начин, е било това на ОДС. Оттогава насам се работи “на парче”  и няма визионерство.

Министерството на здравеопазването заедно с НЗОК разполага с най-голям бюджет на годишна база в страната, припомни експертът. Според него системата не е недофинансирана, както мнозина твърдят, а от нея изтичат средства на всички нива, без да е ясно къде точно отиват те. В резултат от това болниците не са добре оборудвани, лекарите не получават достатъчно добри възнаграждения, а пациентите са недоволни от получената услуга.

Той припомни, че преди около 2 години тогавашният министър на финансите Симеон Дянков позволи усвояването на резерва на НЗОК, така че парите бяха прехвърлени в общото перо. Проблемът е, че никой не знае къде са били изхарчени тези средства, а ако сега те бяга налични, последните сътресения в здравеопазването е можело да бъдат избегнати, коментира Асенов.

Според експерта един от ключовите проблеми на модела на здравеопазването в България е, че хората, които се осигуряват на максимум, получават еднакво лоша услуга с тези, които не плащат здравните си осигуровки.

“Проблемът не е толкова в модела, колкото в управлението на системата”, коментира Калоян Стайков, икономист в Института за пазарна икономика. Според него сигналът, че тя наистина не е добре управлявана е дошъл още през 2011 г., когато Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е започнала да превежда средства на Министерството на здравеопазването, защото то не е разполагало с достатъчно, за да работи добре.

Асенов е на мнение, че, за да има реформи, първо трябва да има политическа воля и смелост, както и да се избере подходящият момент за действие, защото всяка реформа е изключително болезнена за системата. Според Стайков пък е изключително важно преди да се стигне до реформа да се реши какъв модел на здравеопазване ще е добър за България.

Във връзка с монопола на НЗОК Стайков поясни, че, ако той е управляван добре, системата може да бъде невероятно ефективна, но държавното управление в България не е никак добро.

Асенов припомни, че през последните години са открити много частни многопрофилни болници и то в градове и общини, в които често няма нужда от тях. Според него разрешителните за това се изздават на субективен принцип.

“Не съм срещу частното здравеопазване, но има такива болници, които си позволяват да лекуват само по по-скъпи пътеки и да лекуват само по-скъпи заболявания”, заяви той.

“Предишните управляващи зачеркнаха напълно свободното здравно осигуряване и го превърнаха в свободно здравно застраховане”, коментира експертът. Той разкри, че смята, че в българското здравеопазване е необходим втори стълб в лицето на здравноосигурителни фондове.

Според него най-добрият сценарий е да се разбие монополът на НЗОК и да има няколко здравни каси. 2% от вноската ще могат да се превеждат към тези фондовете. По този начин Здравната каса ще предлага базов пакет услуги, докато при избор на болница, екип, лекар и консумативи, разходите ще се поемат от втория стълб.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:07 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 5
Don Quijote
преди 10 години
Нищо подобно. Кой ви каза, е идеята е да има подценени и надценени пътеки?!?!?!? Приели сте абсурда за даденост!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
StAs
преди 10 години
Решението е да се смени модела, от чисто социален на - СОЦИАЛНО КАПИТАЛОВ. Да се въведе вторият стълб, а именно универсални здравноосигурителни дружества, където партидите на хората да бъдат конкретни и всеки осигурен да знае колко е внесъл и на какво има право. НЗОК трябва да остане само с базов пакет. Всичко различно от него - избор на лечебно заведение, екип, самостоятелна стая, консумативи, стендове и т.н. се поема от втория стълб. По този начин хората ще имат поне малко повече мотивация да се осигуряват.ДА НЕ ГОВОРИМ, ЧЕ С ВЛИЗАНЕТО НА ЧАСТНИТЕ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ДРУЖЕСТВА НА ПАЗАРА ЩЕ ДИСЦИПЛИНИРАТ СИСТЕМАТА, СИРЕЧ БОЛНИЦИТЕ И ЛЕКАРИТЕ, КОНТРОЛА И ОТЧЕТНОСТТА ЩЕ БЪДАТ УВЕЛИЧЕНИ, СЛЕДОВАТЕЛНО ЗЛОУПОТРЕБИТЕ И ИЗТИЧАНЕТО НА СРЕДСТВА ЗНАЧИТЕЛНО НАМАЛЕНИ!А на следващ етап и създаването на една до две частни ЗОК.С уважение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
kony
преди 10 години
Тогава какво ще правят болните с недофинансирани или 'евтини' заболявания - това е подтикване към документална имама за да се вземе по-скъпа пътека. А анализа е добър, но не дава решение как да се промени системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
Konsultant
преди 10 години
Aз мисля, че анализът предоставя една по-различна и нужна гледна точка извън омагьосания кръг на заинтересованите - министерство, НЗОК, лекарска гилдия и т.н.Съгласен съм, че е крайно време за действие!Що се отнася до спомените за татово време описани от Дона не съм съгласен! Който желае може да прочете и да се запознае с темата. Повечето частни болници създадени последните няколко години под наименованието многопрофилни, наистина имат паразитен характер! Поемайки само определени случаи, те оставят обикновените хора и пациенти /губещата дейност/ на държавното и общинско здравеопазване. Става дума за социално слаби, неосигурени, тежки случаи и възрастни хора. По този начин се натоварва допълнително обществената болнична помощ за сметка на частните /поне повечето/, които бягат от обществената си функция за сметка на печалби! Да не говорим за отказването на СПЕШНОСТ и ЗАДЪЛЖАВАНЕТО за доплащане под формата на дарение от ЗДРАВНОосигурени пациенти?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
mick
преди 10 години
Ами проблемът са така наречените пътеки. Едни са надценени, други подценени. И когато частните болници по "една случайност" работят само по надценените пътеки се получава източване на здравната каса. Идеята е болниците да лекуват по различни пътеки, а не само по някои.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 6
Don Quijote
преди 10 години
Хубав анализ, но на една каца мед, една капка катран е достатъчна. Защо финансов експерт си поволява да изцепи "Не съм срещу частното здравеопазване, но има такива болници, които си позволяват да лекуват само по по-скъпи пътеки и да лекуват само по-скъпи заболявания". Ама ще с лекуват каквото пожелят, господине. Вие какво искате, планова икономика и държавата да казва на кой какво да лекува?!?! Хората дават пари за силиконови гърди, правиш силиконови гърди, ако даваха пукната стотинка за децата сигурно щеше да има педиатри. Това е пазарната икономика. Не съм срещу частното здравеопазване, но ... издава скритата нисталгийка по бай Тошовото време. Болниците са пазарни субекти. Нормално е да лекуват това, за което лащат най-много и да откажат да лекуват заболявания на загуба. Може като човек, като гражданин, като потенциален пациент това да не Ви харесва, но като финансов експерт подобни коментари са смешни. Нека всеки коментира от нивото на своята компетенция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още