За пореден път България е поискала от Брюксел да се удължи преходният период за млечните ферми втора и трета категория. Очаква се през септември ЕК да одобри искането, съобщи министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков на среща със земеделски производители в Кърджали, информират от агроминистерството.
Това би дало отсрочка на над 33 000 малки и средни ферми в България да се подготвят, за да отговорят на изискванията на Брюксел, вместо да бъдат затворени, тъй като не покриват европейските хигиенни изисквания. Стопанствата вече трябваше да са направили инвестиции и да са подобрили условията, в които отглеждат животните, но това не се случи. Няколко пъти България договаря отсрочки за фермерите, за да не спре изкупуването на мляко от стопанствата.
„Само в област Кърджали от трета категория са над 6 000 млечни ферми“, припомни Греков.
Според него през септември се очаква да бъде одобрена промяна в наредбата за добив на мляко, в която се предвижда ферми с 3 крави да бъдат категоризирани в първа група, което засяга съхранението на млякото в хладилни условия.
Министър Греков информира събралите се животновъди, че в новата Програма за развитието на селските райони (ПРСР) се предвижда малките ферми да се подпомагат със средства от 1 250 евро до 1500 евро.
„Удължаването на преходния период, промените в наредбата и по-доброто финансово подпомагане - всички тези мерки се взимат в защита на фермите, които все още не отговарят на изискванията на ЕС“, посочи министърът.
Търсят се и други възможности за допълнително подпомагане на животновъдите, защото едва през 2016 г. техните субсидии ще се изравнят с тези на колегите им от другите страни в ЕС.