Компанията Gunvor International B.V, чийто съсобственик е Генадий Тимченко, планира да се върне към търговията с електроенергия и да започне от България, пише електронното издание на руския в. "Ведомости".
Държавната комисия за енергийно и водно регулуране (ДКЕВР) е одобрила днес предварително заявката на Gunvor за лиценз за продажба на електричество в страната, съобщи за "Ведомости" представител на ведомството, уточнява руското издание.
"Започнахме процедурата по съгласуване на издаването на лиценз. На 2 октомври ще има закрито заседание на комисията, на което се планира тази процедура да бъде приключена", допълва същият източник.
Gunvor е подала заявка за 20-годишен лиценз за дейност на българския енергиен пазар, потвърди представителят на компанията на Тимченко Антон Куревин, който обаче отказа коментар.
Gunvor диверсифицира търговския си портфейл и развива направления, свързани с търговията с други стоки освен петрола и петролните продукти. От 2009 година Gunvor търгува с газ, въглища, биогориво, бензин, квоти за вредни емисии. Компанията е продавала и електричество, но през март миналата година обяви, че спира това направление на европейския пазар заради създалата се "сложна конюнктура на пазара".
Конюнктурата в бизнеса с петрол в момента не е най-добрата, а Gunvor губи дял от търговията с руски петрол, така че желанието на компанията да диверсифицира бизнеса си е логично, посочва анализаторът на Номос-банк Денис Борисов, цитиран от "Ведомости".
Неотдавна Gunvor за пръв път загуби търгове за продажбата на петрол на Роснефт, Сургутнефтегаз и ТНК-Би Пи, отстъпвайки пред Vitol, Glenkor и Shell. Делът на Gunvor в руската търговия с петрол се сви от 40 на 15 на сто, съобщи Ройтерс, цитиран от "Ведомости".
Куревин не посочи къде и от кого компанията планира да купува енергия. Той не назова и потенциалните потребители, уточнява руското издание.
Старши анализаторът на ФК Откритие Сергей Бейден, цитиран от "Ведомости", описва България като страна с енергиен излишък. "Тя има резервни мощности от 1,8 ГВт (26 на сто от общия обем на мощностите в страната), така че би изглеждало странно да се внася енергия там", отбелязва той. Вероятно Gunvor е решила да изнася български ток в Турция, в която има недостиг на електроенергия и където потреблението ще нараства годишно със 7 на сто през идните пет години, предположи Бейден.
Възможна е и търговията вътре в страната, допълни анализаторът, отбелязвайки все пак, че цените на електроенергията в България са ниски (0,083 евро за населението и 0,065 евро за промишлените предприятия в сравнение с 0,243 евро и 0,165 евро съответно в Германия, например), а цената на произведената енергия също е ниска (0,022 цента на 1 киловатчас от АЕЦ "Козлодуй").
Gunvor е основана през 1997 г. и е регистрирана в швейцарския кантон Цуг. Собствениците й са Генадий Тимченко, Торбьорн Торнквист (с равни дялове) и тръстов фонд, работещ за интересите на топмениджмънта на Gunvor. Оборотът на компанията през 2011 година е бил 87 милиарда долара, отбелязва вестник "Ведомости", цитиран от БТА.
Dnes.bg припомня, че с лично състояние от $5,5 млрд. през 2011 г. Тимченко беше на 26-о място в списъка на 200-те най-богати бизнесмени в Русия според списание „Форбс“.
Според някои медии Тимченко е служил в Първо главно управление на КГБ на СССР. Самият Тимченко обаче каза в интервю за „Уолстрийт джърнъл“, че никога не е имал отношение към КГБ и не е служил в тези органи.
Според публикация в британския „Файненшъл таймс“ от 2008 г. пък Тимченко дължи успеха си в бизнеса на отношенията си с президента Владимир Путин, което обаче самият Тимченко отрича.
Генадий Тимченко е представян като финландски бизнесмен, като се твърди, че е взел финландско гражданство в годините, в които двойното гражданство там не е било разрешено.
Още новини от Dnes.bg
преди 12 години One of the best companies in the commodity sector. Well done отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, уе. Напра`о умиране има, отърване нема. Малко магарето, малко, ама кой го мерне `се го яха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Поредното дъщерно руско дружество, което иска да се намести в хранителната верига на изхода на евтиното българско производство. Това че проекта АЕЦ Белене е временно в sleep режим не им пречи да продължат да участват в енергийния отрасъл на България. Явно имат много здрави връзки тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар