Въпреки че доскоро България се нареждаше сред държавите, незамърсители на атмосферата с вредни емисии, ново наблюдение поставя страната ни на опашката по прилагане на държавни политики за намаляване на източниците на парниковите газова, съобщиха от WWF – България.
Според годишното изследване на индекса за действие по климатичните промени (Climate Change Performance Index – CCPI), който се изработва от европейски екологични организации, през 2011-2012 г. България пада с три позиции надолу спрямо наблюдаваните 56 държави в света и вече заема 49-то място по отношение на политиката за намаляване на парниковите емисии.
Индексът CCPI е показател, който оценява и класира държавите с най-голям принос по отношение на адекватността и прозрачността на провежданата от тях политика за реагиране на промените в климата.
България е включена в списъка на страните, чиято политика за реагиране подлежи на анализ чрез CCPI заради относително голямото количество емисии на парникови газове, които продължава да отделя.
В оценките на еколозите за периода 2011-2012 г. за първи път са включени политики, свързани с решаването на проблемите за деградацията на горите и обезлесяването. Това е знак за нарастващата им роля за смекчаване на последствията от климатичните промени.
Известно е, че през последните години държавата отделя все по-малко средства за залесяване. В същото време превантивните мерки срещу палежите в горите са ограничени, което се доказва и от последните унищожителни пожари в националните ни паркове Пирин и Централен Балкан.