IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Компенсаторките поскъпнаха с 60% след листването им на борсата

14:46 | 26.06.03 г.
Автор - снимка
Създател
Компенсаторките поскъпнаха с 60% след листването им на борсата
За деветте месеца от старта на търговията с компенсаторни инструменти на Българска фондова борса - София цените на реституционните книжа се повишиха средно oт около 15% до 24% от номинала, което отговаря на покачване на цената с 60%.

През лятото на 2002 г. поименни компенсационни бонове спокойно можеше да се купят при цена около 13% от номинала.

През този период компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи се търгуваха с 3-4% по-високо от поименните компенсаторни бонове.

Сравнителна графика между цените на компенсаторните записи и поименните компенсационни бонове за последните 2 години

Графика на цената на компенсаторните записи от старта на търговията с тях на БФБ на 2 септември 2002 г.

Графика на цената на поименните компенсационни инструменти от старта на търговията с тях на БФБ на 2 септември 2002 г.

За покачването на цената значение изигра и яснотата за приложението им в приватизацията на дялове от държавни предприятия. В такива плащания за последните 9 месеца са използвани над 200 млн. лв. номинал компенсаторни инструменти при издадени над 1.1 млрд. лв. номинал. В момента неизползваните компенсаторни инструменти са на стойност 770 млн. лв. номинал. Oколо 100 млн. лв. от тях са блокираните партиди, поради проблеми около издаването им.

Компенсаторните инструменти се използват и за плащания на лихви по ЗУНК, както и за покупка на земя от държавните търгове.

На графиките е видно, как след поевтиняване до 18-19% от номинала през октомври 2002 г. цената се повишава до 23-27%. Това е периодът на формиране на големи пакети със спекулативна и инвестиционна цел от няколко основни играчи на този пазар, като СИБАНК, ТБ България инвест и някои други. Тези покупки в условията на прозрачен пазар са основната причина за повишаването на цените.

Голям ефект за повишаване на цената оказа и недопускането до регистрация в публичния регистър на голямо количество компенсаторни инструменти, поради проблеми при издаването им. Първоначално през септември 2002 г. търговията започна с част от общото количество компенсаторни инструменти, което подкрепи цените в посока нагоре.

От началото на борсовата търговия с компенсаторни инструменти средната цена е 24%, като тук не влизат блоковите сделки. Общият обем на изтъргувани компенсаторни инструменти без блоковите сделки е 332 054 180 лв. по номинал.

В първият ден на борсовата търговия се сключиха реални сделки с компенсаторни инструменти при цена 30% и с жилищни компенсаторни инструменти при цена 35%, но за твърде ограничени количества, след което цените паднаха до 18-19%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:38 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още