Община Търговище върви по стъпките към превръщането си в умен град, след като интегрира система за мониторинг на качеството на въздуха, изградена в партньорство с Vivacom, разкри пред Investor.bg Мирослав Стоянов, регионален мениджър в телекома.
По думите му системата следи няколко ключови параметъра - фините прахови частици, радиационния фон (естествен и добавен), влажността на въздуха и наличието на валежи. Самите датчици са разположени в сградата на самата община и в квартал “Въбел”.
“Търговище е първата община, която осъществяваме такъв проект”, коментира Стоянов. “Участваха представители на самата община и различни специалисти от четири отдела на Vivacom”.
Целият проект е отнел около три месеца - от проектирането, през изграждането и интеграцията до поддръжката. Всички генерирани данни се събират на едно. За целта е подсигурено място за колокация в център за данни на Vivacom.
Поддръжката също се извършва от самата компания, а самото решение е от типа “end to end”, т.е. обхваща целия процес от проектирането до изграждането и поддръжката.
Мирослав Стоянов подчертава, че за общината не е имало първоначална инвестиция, а оттук насетне ѝ е предложено гъвкаво разплащане - равни вноски до 60 месеца.
“Към момента се планира инвестиция и интеграция в други модули за умни градове, например интеграция на съществуващото видеонаблюдение със софтуер за разпознаване на регистрационни номера”, коментира той по повод плановете на община Търговище. Стоянов твърди, че и в други общини се водят преговори за подобни проекти, но те все още не са финализирани.
Според Мирослав Стоянов общините имат няколко основни мотива да инвестират в такъв тип системи за умни градове. На първо място се затвърждава имиджът на общината “като интелигентен град с фокус върху гражданите” и се предлагат “бързи и адекватни административни услуги”. Проектите за видеонаблюдение пък носят сигурност и спокойствие на жителите и гостите на града, защото водят до намаляване на битовата престъпност с между 30 и 50%
Общините залагат на такива проекти защото им се предлагат гъвкави модули и адаптивни системи за управление, които са интегрирани в една платформа. Същевременно всяка информация, събирана от системите, се предава в реално време и това позволява подобряването на координацията с всички общински служби, категоричен е Стоянов.