Бордът за финансова стабилност заяви в понеделник, че ще предложи международни правила за криптовалутите през октомври на фона на последните сътресения на пазара, които подчертаха необходимостта от регулации на сегмента, съобщава Ройтерс.
Международната финансова организация на регулатори, централни банкери и представители на министерствата на финансите на Г-20 досега се ограничаваше само с наблюдаване на криптосектора, тъй като според оценките ѝ той не представлява системен риск.
Но скорошните сътресения на криптопазара – поевтиняването на биткойна и проблемите на посредници като Celsius и Voyager, подчертаха неговата уязвимост, структурни проблеми и нарастваща връзка с по-широката финансова система, коментираха от борда.
„Провалът на пазарен играч, в допълнение към евентуалното налагане на възможно големи загуби за инвеститорите и застрашаването на доверието в пазара, идващи от избистрянето на поведенчески рискове, могат също така бързо да прехвърлят рискове към други части на криптоекосистемата“, се казва в позиция на борда.
Стойността на биткойна, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, се срина със 70% от ноември насам и се търгува на ниво от над 20 хил. долара в понеделник.
Стейбълкойните трябва да влязат в обхвата на стабилни регулации, ако искат да се използват като начин за разплащане, посочват още финансовите експерти.
Те ще представят през октомври пред финансовите министри и гуверньори на страните от Г-20 регулаторни и надзорни подходи, свързани със стейбълкойните и други криптоактиви.
Бордът няма законодателни сили, но неговите членове се ангажират с прилагането на взетите регулаторни принципи в своите подопечни юрисдикции.
Органът засега изостава от Европейския съюз, един от водещите членове на борда, който по-рано договори набор от правила за криптопазара.
Според Борда за финансова стабилност криптовалутите се използват предимно за „спекулативни цели“, но не оперират в „свободно от регулации пространство“ и трябва да се съобразяват със съществуващите правила.
Много държави настояват криптокомпаниите да имат регулации за борба с евентуалното пране на пари.