IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо криптосривът за 2 трлн. долара няма да разболее икономиката

Ключовата дума тук е дълг и до голяма степен заради нея случващото се на криптопазара остава по-скоро „страничен“ проблем

15:26 | 26.06.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrei Pungovschi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg

Касапницата на криптопазара няма да отслабне на фона на понижанащите се цени на криптовалутите, съкращенията на персонал на вълни и обръщането „с корема нагоре“ на някои от най-популярните имена в сектора. Хаосът изплаши инвеститорите, изтривайки над 2 трлн. долара стойност само за месеци.

Внезапното изтриване на богатство внезапно разпали страховете, че криптосривът може да помогне за отключването на по-голяма рецесия, пише Макензи Сигалос за CNBC.

Капитализацията на криптопазара, която е под 1 трлн. долара, е миниатюрна в сравнение с брутния вътрешен продукт на САЩ в размер на 21 трлн. долара или имотният пазар за 43 трлн. долара. Но американските домакинства притежават една трета от световния криптопазап, показват изчисления на Goldman Sachs. В същото време проучване на Pew Research Center установи, че 16% от възрастните американци казват, че са инвестирали, търгували или използвали криптовалути. Така че има известна експозиция към разпродажбите на криптопазара.

В същото време я име и мистерията около зараждащия се сегмент. Може и да е сред най-малките класове активи, но индустрията привлича много внимание в поп-културата, включително с реклами на големи спортни първенства и спонсорства на стадиони.

И въпреки всичко икономисти и банкери казват за CNBC, че не са притеснения от вторични ефекти от криптосегмента върху по-широката икономика поради една основна причина – криптовалутите не свързани с дълг.

„Хората не използват криптовалутите като обезпечение за реален дълг. Без това става въпрос само за много загуби на хартия. Така че това е надолу в списъка с проблеми за икономиката“, казва Джошуа Ганс, икономист от Университета в Торонто.

Това е една от причините защо криптопазарът остава по-скоро „страничен“ проблем за икономиката.

Няма дълг, няма проблем

Връзката между криптовалутите и дълга е ключова.

При повечето традиционни класове активи тяхната стойност се очаква да остане относително стабилна за известен период от време. Затова те могат да се използват като гаранция за заем на пари.

„Това, което не се наблюдава с криптоактивите, просто заради тяхната волатилност, е същият процес, чрез който може да ги използвате, за да купите други реални активи или по-традиционни финансови активи и да заемате на тази основа“, обяснява Ганс.

„Хората използват криптовалутите, за да вземат назаем за други криптовалути, но това е в известна степен ограничено в криптосвета“, допълва той.

Има и изключения – MicroStrategy взе 205 млрд. долара заем, подкрепен с биткойни, през март от криптофокусираната банка Silvergate. Но в по-голямата си част подкрепените с криптовалути заеми съществуват в специфична за индустрията „ехо камера“.

Според скорошна бележка от Morgan Stanley криптокредиторите преобладаващо дават заеми на криптоинвеститори и криптокомпании. Рисковете за домино ефект от потъването на криптоцените към по-широката банкова система в американски долари по тази причина може да се определи като „ограничена“.

Последна актуализация: 14:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
0pk
преди 2 години
Работата стана - "Имал си бол пари - дал си" :D Някой е дал, друг е прибрал - едните мълчат щото са мошенници, другите - щото са балъци. Останалите "майнери" дърпат шалтера :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още