В последно време биткойнът може и да изпитва някои трудности, но определено се представя по-добре от други криптовалути, доказвайки способността си да запазва позиции във времена на кризи.
Делът на криптовалутата по пазарна капитализация е нараснал „рязко“ по време на последните разпродажби, достигайки 45% - най-високото равнище тази година, показват данни, събрани от Babel Finance. Това говори, че „алтернативните монети са на най-лошото“ си равнище, посочват стратезите на фирмата в бележка, цитирани от Bloomberg.
Дори и през миналата седмица, когато цените потънаха заради срива на TerraUSD, криптофеновете са прибавили 299 млн. долара в продукти, фокусирани върху биткойна. Според пазарните наблюдатели инвеститорите се обръщат към биткойна като по-добър залог.
„Биткойнът е най-известната и най-ликвидна криптовалута, така че се приема и за най-сигурната“, казва Мат Мейли, главен пазарен стратег на Miller Tabak + Co. „На фона на огромните спадове при някои членове на този клас активи през последната седмица не е изненада, че тези, които мислят, че сега е добра възможност за покупка, са се фокусирали върху най-сигурните“ криптовалути, допълва той.
Това е идея, която изплува, щом криптовалутите преминават през предизвикателни моменти. Биткойнът е най-старият дигитален актив и името му се разпознава. Също така има и отдадени фенове, които често наричат себе си биткойн максималисти, залагайки, че токенът е валутата на бъдещето.
Това обаче не е точно бляскаво завръщане. Също както останалата част от пазара и тази е завладяна от мечи настроения, но се представя много по-добре, отколкото алтернативните монети. Биткойнът е загубил от цената си 27% през последните две седмици, докато при етера спадът е от над 33%. Другите монети се представят дори още по-зле – соланата изтрива 44%, а аваланш - над 50%.
В четвъртък пазарът отново е на червено. Минути след 10 ч. българско време биткойнът поевтинява с 1,7% до 29 293 долара, цената на етера е назад с над 3%, а на рипъла и соланата - с по около 4%, показват данни на CoinDesk.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinDesk
2022 г. засега не се очертава като най-добрата за криптовалутите. Повечето централни банки приключиха с разхлабените парични политики и увеличават лихвените проценти в опит да охладят инфлацията. Това на свой ред създава не съвсем благоприятна атмосфера за рисковите активи, включително американските ценни книжа.
„Пазарите се убедиха, че лихвените повишения ще продължат в обозримо бъдеще“, коментира Олександър Лутскевич, основател и главен изпълнителен директор на CEX.IO. „Това ускори излизането от по-рисковите активи като акции и криптовалути“, допълва той.