„Няма съмнение, че криптовалутите смущават взаимодействията между системите на централните банки. В бъдеще ще има разлика в начина, по който ще се финансираме, криптовалутите предизвикват по интересен начин финансовата система, но няма да предизвикат публичните пари“, коментира тя.
Мария Демертциз е категорична, че криптовалутите се третират като активи от регулаторна гледна точка, но няма да успеят да предизвикат стабилните валути като евро и долар.
По думите й дебатът за финансовата система ще продължи. Според Демертциз криптовалутите може да се окажат предизвикателство за някои по-нестабилни валути, що се отнася до начина, по който се използват в отделните страни.
Що се отнася до волатилността, икономистът е на мнение, че ако криптовалутата стане значима част от финансовата система, всеки евентуален ръст в цената може да има отражение върху финансовата стабилност и регулаторите с основание ще се тревожат.
Как централните банки се подготвят за децентрализираните финанси? Има ли еволюция в системата на анархокапитализма? Кой каква роля ще има в новата парична действителност? Какво се случва в Ел Салвадор, след като прие биткойна като паралелна валута?
Целия разговор можете да чуете във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" можете да видите тук.
преди 3 години знаем... колкото чиповете от казиното са! отговор Сигнализирай за неуместен коментар