Цените на биткойна и на етера достигнаха нови рекордни стойности във вторник на фона на по-широко рали, което според някои анализатори се дължи на търсенето на защита от растящата инфлация.
Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпна до 68 513 долара, а втората – до 4840 долара. Впоследствие ръстовете се коригираха леко и минути преди 18 ч. биткойнът поскъпва с 0,7% до 66 868,10 долара, а етерът – с 0,4% до 4789,80 долара, показват данни на CoinDesk.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinDesk
Стойността на всички криптовалути в обръщение вече е 3,1 трлн. долара, показват изчисления на CoinGecko.
Опитите да се разбере защо някои дигитални валути поскъпват често е трудна задача. Според някои това се дължи на апетита за активи, които могат да донесат възвръщаемост дори и при растящата инфлация. Биткойнът поскъпна с над 130% тази година, а етерът с още по-впечатляващите 550%, въпреки че според критици волатилността при дигиталните активи отнема от привлекателността им като хранилища на стойност.
Активите, предпазващи от инфлация, се търсят, а криптовалутите са начело, коментира Крис Уестън, ръководител на звеното за проучвания към Pepperstone Financial Pty.
Последният рекорд на биткойна е от октомври, когато на американският пазар бе пуснат първият борсово търгуван фонд, обвързан с биткойн фючърси.
Не липсва обаче и волатилност, превърнала се в синоним на търговията с криптовалути. Биткойнът се срина до под 30 хил. долара през юни заради критиките за енергоемкостта му и ограниченията на търговията и добива, наложени в Китай.
„Този пробив на биткойна може да е сигнал за началото на последния тласък за четвъртото тримесечие, преди крипопазарът да покаже по-изявена консолидация през следващата година“, се посочва в доклад на Fundstrat от понеделник във връзка с последната серия на повишения в цената.
Друга теория за последното поскъпване е Илон Мъск и по точно активността му в Twitter. Най-богатият мъж на света пусна наскоро анкета за своите последователи, в която те гласуваха в подкрепа на това да продаде 10% от дела си в Tesla Inc.
Това на свой ред води до въпроса какво може да прави той със средствата. В миналото той е казвал, че иска да види успеха на биткойна, а самият той е инвестирал в биткойн, етер и доуджкойн.
преди 3 години Бъдещето е дигитално, но на дигиталните еквиваленти на долара, еврото и т.н.Някой да твърди че 10те хиляди различни вида крипто ла*на изгенерирани по мазета и гаражи някога ще станат надеждно и законно платежно средство е най голямата глупост. Балона ще се спука, въпроса е не дали, а кога. Това не значи че не трябва да играете, играйте, ако влезете и излезете в правилния момент, ще спечелите много. Но печалбата ви няма да дойде от небето, ще дойде от тези които ще загубят много :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Всъщност въпросът е не дали ще удари 100к ами кога? С приемането на ETF дори 100к ще изглежда скромно и консервативно. Нищо не намирисва, просто повечето хора не разбират, че промяната вече е факт. Бъдещето на финансите е дигитално и колкото по бързо го разберат хората толкова по-добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години cherney , тая игра с бития кон верно ще удари 100к , лека-полека на прибежки до 2 годинки като нищо тука ще свирят фанфари ... :))) ... и въпреки всичко ми намирисва ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар