Финансовият министър на Норвегия се отдели от хора на критиците на биткойна и изрази предположение, че криптовалутите в даден момент ще надскочат волатилността си и ще изживеят своеобразен „пробив“.
„Ясно е, че може да има развитие с времето, чрез което да има повече стабилизационни механизми при валутите, които могат да доведат по-голям пробив и сътресения в малко по-дългосрочен план“, коментира Ян Торе Санер в интервю, цитирано от Bloomberg. Въпреки това той уточни, че за момента това не е пазар, на който той би препоръчал на потребителите да влязат.
Възходът на биткойна и другите криптовалути предизвика поредица от предупреждения от правителства и финансови институции, които посочиха липсата на основна стойност като ключов недостатък на дизайна. В същото време централните банки на много места по света бързат да създадат свои собствени дигитални пари в опит да запълнят празнината, оставена от все по-голямото отдръпване от парите в брой.
Минути след 12 ч. българско време цената на биткойна нараства с над 4% за последните 24 часа до 38 736,74 долара. Повишението е налице и при останалите водещи криптовалути.
Гуверньорът на норвежката централна банка Ойстайн Олсен е сред критиците на биткойна. Но в сърцето на индустриална Норвегия един от най-богатите хора в страната е известен с привързаността си към криптовалутата. Милиардерът Шел Инге Рьоке, мажоритарен акционер на Aker ASA, заяви, че биткойнът ще се окаже „от правилната страна на историята“. Той дори загатна, че компанията може да започне да приема плащания в биткойни.
Според Санер криптоактивите едва ли ще станат масови, докато нямат необходимите регулации, върху които властите в Европа в момента работят. Засега криптовалутите са също така „популярни и сред престъпниците“, предупреди министърът.
По-рано тази седмица финансовото министерство в Норвегия – една от най-безкешовите държави в света, обяви по-строги регулации за регистриране на доставчици на криптовалути. Мярката е в рамките на кампания за борба с прането на пари. В сряда финансовият регулатор в страната предупреди потребителите да премислят внимателно, преди да влагат парите си в криптоактиви, дигитално изкуство или ценни метали заради високия риск.
Заплахата за традиционните пазари от волатилността в криптосектора за момента е „по-скоро ограничена“, коментира Ерик Тедеен, ръководител на шведската Служба за финансов надзор. Но това може да се промени, ако те станат „по-установен актив сред по-големите корпорации и финансовите компании“, посочи той.
По думите на Санер хората трябва да са свободни да решават за себе си дали биха били спокойни да инвестират в биткойни. Той обаче също така заяви, че за момента криптовалутата не е готова да замени традиционните пари.
„Няма съмнение, че има голям интерес в криптовалутите както в Норвегия, така и международно“, заяви той. „Но засега те са непригодни като начин на плащане“, допълни министърът.
преди 3 години В същото време централните банки на много места по света бързат да създадат свои собствени дигитални пари в опит да запълнят празнината, оставена от все по-голямото отдръпване от парите в брой.-------------------отново статия пълна с неточности... банките имат дигитално(цифрови) пари от поне 40+ години, сега се опитват да направят няква форма на крипто пари заради балъчорите.... незнам как го навързахте с кеш и другата опорка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Така е - предстои пробив, но в портфейлите съдържащи биткойн отговор Сигнализирай за неуместен коментар