Освежаващо зелено смути и рибен бургер, купени от кафене на Бахамите. Това не е история за почивка на екзотична дестинация. Това е първата сделка с т.нар. пясъчен долар – цифровата валута на Бахамската централна банка, която може да се използва в цялата страна чрез специално приложение.
Технологията може да повлияе на търговското банкиране и дори да разклати статута на американския долар като световна валута, пише Ройтерс в свой анализ.
„Мигновено е - получавам съобщение и всичко е налично“, казва Доун Сандс, собственик на NRG, кафенето в столицата Насау, където са закупени и платени с новата цифрова валута артикулите. Тя показва на репортер на Ройтерс чрез видео как функционират продажбите. „След като хората се чувстват удобно и се образоват, мисля, че това ще се превърне в нещо голямо“, допълва тя.
Този експеримент в малката карибска държава с население от само 390 хил. души сам по себе си е скромен. Той обаче със сигурност се наблюдава внимателно от големи централни банки по света, от Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка до Китайската народна банка и централната банка на Англия. Те също проучват варианти да емитират свои собствени дигитални валути, но са в сложна ситуация.
Водещите централни банки са предпазливи по отношение на технологията, базирана на блокчейн, като биткойна, замислена да ги отстрани от паричния пейзаж. Те обаче не желаят и да я пропуснат и да отстъпят на Big Tech предложения като Diem например.
Някои по-малки държави, като Камбоджа, също напредват със собствени проекти за цифрови валути, които обещават да разширят финансовите услуги за хора без достъп до банкиране, особено в развиващия се свят.
Бахамската програма предлага опит за други икономики за това как могат да бъдат въведени и да работят на практика цифровите валути на централната банка – от привличането на потребители до подпомагането на бизнеса да избягва скъпи такси за плащания. „Всички се интересуват от това - мисля, че това е може би първата стъпка“, казва Филип Мидълтън, заместник-председател на централния банков мозъчен тръст OMFIF в Лондон.
Пясъчният долар официално стартира през октомври, като потребителите се увеличават с всяка изминала седмица. Една от основните му цели е да засили достъпа до финансови услуги за хората в архипелага от 700 острова, чиято география поставя сериозни предизвикателства пред сигурното разпределяне на пари. Плащанията също са ключова област.
В кафенето NRG технологията помага на малкия бизнес да избегне таксите, начислявани от компаниите за кредитни карти. Собственикът Доун Сандс казва, че ù се начисляват около 4% от продажбите като такси, а за такъв малък бизнес тези 4% са голям удар.
Виртуалната валута се издава от Централната банка на Бахамите към цифрови портфейли, държани първоначално от шест лицензирани фирми за парични преводи и плащания. Чрез тях хората и фирмите могат след това да имат достъп, да държат и харчат дигиталната валута чрез приложение.
Три други компании, включително търговска банка, в момента преминават през процедурата за влизане в програмата, казват от централната банка на островната държава.
Ранните признаци са положителни, въпреки че в момента в обращение има пясъчни долари на стойност само 130 хил. долара, според данните на институцията. За сравнение, традиционните бахамски долари в обращение са за 508 млн. долара. Към момента цифровата валута се използва само за разплащания.
За да въведе виртуалната валута, централната банка стартира кампания в социалните медии, където нейните служители обсъждат опита си от пилотната схема. „Ключов урок е, че ангажирането на заинтересованите страни е важно“, казва Джон Ким, главен съветник на NZIA, технологичната компания, разработила пясъчния долар.
Цифровите валути на централните банки се различават от криптовалутите като биткойн, въпреки че и двете се базират на блокчейн технология. Те се издават от централна банка, докато биткойнът се произвежда от „миньори“, решаващи математически пъзели, без централен орган.
Цифровите валути на централните банки напълно заместват банкнотите и монетите, като също се различават от електронните пари, използвани за плащане с карти или PayPal.
Ако има голямо прехвърляне от дебитни и кредитни карти към цифрови валути на централните банки, големите разплащателни фирми и банките могат да се сблъскат буквално с изпаряване на иначе изгодните за тях такси за обработка на трансакции.
В знак на това как някои се опитват да хеджират този риск, Mastercard заяви през септември, че създава платформа, която да помогне на централните банки да тестват как могат да се разработват и използват цифрови валути.
Очакват се и по-големи тестове с други, по-мащабни проекти за цифрови валути на централни банки. В Китай напредъкът е най-голям с дигиталния юан – нещо, на което Пекин залага много, за да намали зависимостта си от глобалната платежна система в долари.
Бахамската цифрова валута не позволява на потребителите да разкриват сметки директно в централната банка, което би източило депозитите от търговските банки и би разклатило техните бизнес модели. Така обаче проектът не предлага много за оценка на въздействието на цифровите валути на централните банки върху традиционния финансов бизнес – ключова сфера на интерес за големите икономики, които се опитват да оценят рисковете от технологията.
Кимууд Мот, който ръководи проекта в централната банка на Бахамите, казва, че новата цифрова валута е привлекателна за бизнеса и в светлината на пандемията, защото така се избягват физическите пари.
преди 3 години bitcoin-a беше успешен правителствен проект. Сега следва голямото поробване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ....цифровизация за централните банки ...Началото на края! отговор Сигнализирай за неуместен коментар