Близо една трета от големите институционални инвеститори притежават дигитални активи като биткойн. Това показват данни на компанията за финансови услуги Fidelity Investments.
В Европа и САЩ 36% от допитаните 774 участници в проучването са заявили, че притежават криптовалути или деривати. В САЩ 27% от институциите – в това число пенсионни фондове, инвестиционни консултанти, както и традиционни и дигитални хедж фондове, казват, че притежават дигитални активи. Това представлява ръст спрямо 22%, отчетени преди година, когато бяха допитани общо 441 институции само в САЩ.
В Европа този дял е почти двойно по-голям – 45% от респондентите казват, че са инвестирали в дигитални активи.
Малко над четвърт от респондентите притежават биткойти, а 11% държат етер, става ясно още от данните. Цената на биткойна поскъпна с 26% от началото на годината и записа ръстове, докато редица други традиционни активи поевтиняха покрай коронавирусната пандемия.
Минути след 17 ч. българско време цената и на биткойна и на етера поскъпва с по около 0,3% до съответно 9701,87 долара и 242,68 долара
„Европа може би е по-подкрепяща и сговорчива“, казва Том Джесър, президент на Fidelity Digital Assets, в интервю. Според него това може да се дължи на настоящата ситуация на континента. „Биткойнът може да изглежда по-привлекателен, тъй като има други активи, които нямат възвръщаемост“, посочва той.
Проучването е извършено от Greenwich Associates в периода между ноември 2019 г. и началото на март 2020 г., преди поредната доза сътресения на криптопазара.
„Тези резултати потвърждават тенденция, която наблюдаваме на пазара, за по-голям интерес и приемане на дигиталните валути като нов инвестиционен клас активи“, посочва още Джесъп.
Според проучването волатилната цена е основното притеснение пред по-мащабното институционално приемане на дигиталните активи.