Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг повтори за пореден път, че противоречивата цифрова валута Либра трябва да стартира едва когато всички опасния на регулаторите са отстранени. В същото време той показа в сряда по време на изслушване в Конгреса на САЩ, че разбира, че Facebook като инициатор на проекта е в трудна позиция след скандалите и критиките от последните години. „Имахме много проблеми през последните няколко години. И съм сигурен, че хората искат някой друг да излезе с идеята, а не Facebook“, каза Зукърбърг.
Според Facebook либра първоначално ще се използва предимно за трансгранични преводи на средства, но с течение на времето ще се използва и за плащане на покупки. Идеята е, че либра може да се закупува с установени валути като евро или долари. Парите трябва да се използват едно към едно за хеджиране на цифровата валута.
Освен всичко друго, регулаторите и политиците все още очакват отговори на редица въпроси - за мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. В същото време те се опасяват от евентуална дестабилизация на установената финансова система, когато големи количества пари се обменят в либра и обратно. След критиката известни партньори от финансовата индустрия като Mastercard, Visa и Paypal се оттеглиха от проекта.
Наскоро създадената Libra Assoziation, базирана в Швейцария, която трябва да администрира новата валута, е независима, подчерта Зукърбърг. В същото време той увери: "Facebook няма да бъде част от стартирането на либра навсякъде по света, докато американските регулатори не дадат своето съгласие“.
Но главният изпълнителен директор се опита и да всее опасения сред депутатите на САЩ за превъзходството на Китай в областта, ако пред Facebook продължат да се поставят препятствия. „Докато обсъждаме, останалият свят не стои неподвижен“, каза той. Китай възнамерява да пусне подобни проекти през идните години.
„Либра ще бъдат до голяма степен подкрепена от долара. Вярвам, че ще засилят водещата роля на Америка във финансовата индустрия, както и нашите демократични ценности и глобален контрол. Ако САЩ не се ангажират с иновациите, то лидерската позиция на страната във финансовия сектор е в риск“, каза той.