IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лагард: Централните банки трябва да обмислят емитирането на криптовалути

Според ръководителя на МВФ това може да направи трансакциите с дигитална валута по-безопасни

12:52 | 14.11.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви, че централните банки по света трябва да обмислят емитирането на дигитални валути, съобщава ВВС.

В изказване в Сингапур Лагард посочи, че това може да направи трансакциите с дигитална валута по-безопасни. Непаричните плащания са се увеличили през годините, което поставя предизвикателства пред правителствата и централните банки.

Регулаторите изразяват тревогите си, свързани с дигиталните пари, и призовават за по-сериозен надзор.

„Вярвам, че трябва да обмислим възможността да емитираме дигитална валута“, каза Лагард в свое изявление на конференция в Сингапур. „Държавата може да има роля да доставя пари на дигиталната икономика“.

„Предимството е ясно. Нашите плащания ще бъдат незабавни, сигурни, евтини и потенциално полуанонимни. А централните банки ще бъдат уверени в плащанията“.

Лагард допълни, че централните банки в Канада, Китай, Швеция и Уругвай „сериозно обмислят“ предложенията за дигитална валута.

Виртуална валута, емитирана от централна банка, би била отговорност на държавата, подобно на парите в брой, а не на частна компания.

Това ще помогне на потребителите, тъй като трансакциите ще са по-сигурни и по-разпространени, а в резултат на това – и по евтини.

„Колкото повече хора обслужваш, толкова по-евтина и полезна е услугата“, каза Лагард.

„Частните компании може да не инвестират достатъчно в сигурността, доколкото те не измерват всички разходи за обществото от провал на плащане“.

Тя добави че макар подобна стъпка при дигиталните валути „да не е универсална“, тя трябва да се обмисли „сериозно, внимателно и творчески“.

Макар че технологията, която стои зад дигиталните активи, е силно хвалена, тъй като ускорява финансовите трансакции и намалява разходите, анонимността зад търговията с криптовалути предизвика опасения сред регулаторите.

Лагард по-рано заяви, че анонимността при валутите като биткойна означава, че те могат да бъдат ползвани от престъпници и терористи.

Гуверньорът на Английската централна банка Марк Карни също каза, че криптовалутите като биткойнът трябва да бъдат регулирани, за да бъдат преборени незаконните дейности и да се защити финансовата система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 6 години
Въвеждането на блокчейн може силно да намали разходите на банките---как точно ще стане това, би ли споделил техническата страна, щото аз виждам само увеличаване на разходите под формата на ток и хардуер и трафик. После искам да ми обясниш как една банка ще си отвори корпоративната мрежата за П2П конекции навън и кво ще и се случи след като направи това ? Дали няма да е избушат брутално, а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
al64ad
преди 6 години
" криптовалутите като биткойнът трябва да бъдат регулирани"това е достатъчно като коментар......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
European
преди 6 години
Това, което сте написали е точно така, но се учудвам кой е поставил до момента две отрицателни оценки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 5
Sakamano
преди 6 години
В тази статия много неща не са наред. Знам, че Лагард е жена на възраст и едва ли се ориентира много добре в техническата част, но очаквах повече компетентност във финансовата. Дори и без криптовалутите, в днешно време повечето пари са дигитални, имайки предвид, че електронните плащания значително надвишават кешовите. Въвеждането на блокчейн може силно да намали разходите на банките, но каква е ползата за потребителите? Основното предимство на Биткойн пред останалите електронни платежни системи е анонимността и независимостта от банки и правителства, тъй като това е P2P мрежа. "Емитираните от банките криптовалути" не притежават това свойство - те са централизирани, следователно по нищо не превъзхождат стандартните банкови услуги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
abdul
преди 6 години
Кой и е дилъра на тази?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още