IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо правителствата трябва да се присъединят към лудостта на криптовалутите

При по-масово използване на цифрови пари ще бъде изместена традиционната роля на банките

13:54 | 17.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

С разрастването на манията около криптовалутите по целия свят някои страни се отвориха за възможността да издадат собствени виртуални валути, базирани върху блокчейн – технологията, която стой зад биткойн, пише в свой анализ Bloomberg. Засега идеята е популярна сред страни с диктаторски режими, които искат да заобиколят международните санкции, които са им наложени. Но защитниците на криптовалути, издадени от национални правителства, смятат, че ако тенденцията се разрасне, това ще промени международната парична система от вида, в който я познаваме днес.

Къде идеята е в ход?
Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви плановете си за създаване на собствена криптовалута в началото на декември като начин за справяне с "финансовата блокада" от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. В началото на януари Мадуро нареди да започне издаването на 100 милиона единици от националната криптовалута. По-късно той обяви, че на 20 февруари ще започне предварителната продажба на петро. Успехът на петро не е ясен, още повече, че опозицията в страната го обяви за незаконен.

Кои други страни обмислят въвеждането на собствени валути?
Руската централна банка планира да проведе разговори с редица страни, включително Бразилия, Китай и Индия и петте бивши съветски републики, относно създаването на криптовалута, която да включи държави, обхващащи 40% от световното население. Заместник-управителят на Китайската централна банка наскоро публикува статия относно възможността за издаване на дигитална валута. В Швеция, където използването на пари в брой е пред изчезване, централната банка проучва издаването на собствена дигитална валута – е-крона. 

Криптовалутите не са ли по дефиниция децентрализирани?
Засега да. Биткойн и другите цифрови валути се развиват независимо от централните власти, при това умишлено. Но блокчейн технологията, която стои зад всички криптовалути, не изключва централизацията. На теория едно правителство би могло да има по-голям контрол върху виртуалните пари отколкото върху хартиените, тъй като всички трансакции ще бъдат записани в блокчейн веригата.

Какво биха могли да спечелят правителствата от издаването на криптовалутите?
Регулирането на паричното предлагане чрез промени в лихвените проценти, т.е. монетарната политика, би била много по-директна, ефективна и рентабилна. Държавите много по-лесно ще се борят с укриването на данъци, тъй като трансакциите са проследими. По същата причина и биткойн е толкова популярен сред хората, искащи да заобиколят централизирания контрол върху валутите.

Как криптовалутите се използват да избегнат санкции?
Чрез налагането на санкции се блокира достъпа на банки и компании до традиционната финансова система. Но когато става въпрос за дигитални валути, то те не попадат под санкциите на властите. Именно заради това има и голямо вълнение около биткойна, особено в страни с липса на конвенционални банкови услуги, ограничен достъп до чуждестранни валути, както и при наложени санкции. 

Какво означава това за международната парична система?
Глобалната банкова система се крепи на международно признати правила, стандарти и институции, които позволяват на страните да търгуват и инвестират едни в други. САЩ упражнява известна степен на контрол върху тази система заради доминирането на долара. Ако страните имат собствени дигитални валути, те ще оперират извън съществуващата рамка, подкопавайки влиянието на традиционните глобални централни банки като Федералния резерв и Европейската централна банка.

Какво означава това за банките?
Блокчейн технологията би могла да изземе процеса по клиринг, който в момента се извършва от търговските банки, спирайки важен за тях поток на приходи. Банките няма да могат да запазят и ролята си при издаването на ипотеки и други форми на кредит. 

Всичко за криптовалутите четете тук. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:47 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още