Към момента газовото хранилище в Чирен е запълнено на 42% и се пълни с около 1% на всеки два дни. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров в предаването "Още от деня" по БНТ.
По думите му, ако тези темпове на запълване се запазят, най-вероятно към края на октомври газохранилището ще бъде изцяло запълнено.
Тодоров прогнозира, че в момента, в който в Европа запълни хранилищата си на 90 процента, цената на природния газ ще започне да спада. В момента европейските газови хранилища са пълни средно на около 60 процента и страната ни има да наваксва в това отношение, коментира той. България обаче е била първата държава, на която "Газпром" спря доставките на газ без никакво предизвестие, отбеляза председателят на КЕВР.
На въпрос как ще се отрази подписването на меморандума за разбирателство, свързан с продажбата на газ на планирания терминал за регазификация на втечнен газ край албанското пристанище Вльора между българска частна газоразпределителна компания "Овергаз" и американската "Екселерейт Енерджи" за доставката над 1 млрд. куб. м втечнен газ в продължение на 10 години, председателят на КЕВР отговори, че приветства това споразумение. Според него за "Овергаз" подписването на този договор е много голям успех. Той го оприличи на договора на "Булгаргаз" с Азербайджан. "Това е още един пример колко е важно пазарът на газ да се освободи", изтъкна Тодоров.
Според председателя на КЕВР газ за зимата в България ще има и той ще дойде от Азербайджан. Тези доставки все пак осигуряват една трета от потреблението на страната ни и затова "Булгаргаз" трябва да намери останалите 70 процента. Общественият доставчик трябва да сключи договори за доставка, а колкото по-дългосрочни са тези договори, толкова по-ниска ще е цената.
Тъй като в момента всички страни в Европа търсят газ, България трябва да търси газ по целия свят и това става на правителствено ниво, обясни Тодоров.
Цената на природния газ през юли се е увеличила, защото така е на всички пазари, коментира още Тодоров. Той посочи, че цената в Европа от 100 евро за мегаватчас е станала 180 евро. В България от 114 лева се е вдигнала до 180 лева. Дори цената на руския газ, ако беше наличен у нас, щеше да бъде на тези цени. Той също се влияе от индексите на световните пазари, коментира Тодоров.
Председателят на КЕВР не препоръчва да се подписва отново договор с "Газпром експорт", защото, според него, руската компания не е надежден партньор.
По повод искането на Европейския съюз да се намали потреблението на газ с 15 процента от 1 август Тодоров отговори, че всяка държава членка има план за извънредни ситуации. Това означава, че България трябва да актуализира своя и да имаме готовност да го приведем в действие, заключи председателят на КЕВР.
(БТА)
преди 2 години Рубашките какво нагъ,зване ги чака през следващите години леле леле..Ей така става, като мислиш само с няколко месеца напред.Но явно толкова им е капацитетът... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хихи ... драги чeбурашки , ква я мислихте ква стана ... Унгария с еффффтин рассийски газ , цена на техният хъб в момента - 153 евра за МВтч ... А в България със скъп втечнен и азерски - 137 евра на МВтч ... Ми те така е когато си живеете в розовите балони надувани от митрофанова-кутев-борката(дядя вова) ... :))) ... ай да ви е спорен денят ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Nigga is a отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Необходимо е декретите на европейската комисия да се изпълняват политкоректно"***" не е полит-коректно, казва се "афроамериканец" или "чернокож". отговор Сигнализирай за неуместен коментар