Никой не знае кога ще намалеят цените на тока, но предвид цените на фючърсите не очакваме това да стане по-рано от 2024г. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Карел Крал, главен изпълнителен директор на "Електрохолд България".
Според него ситуацията в България е по-различна от останалите страни, тъй като промишлеността купува много по-големи количества от спот пазара, отколкото чрез дългосрочни договори.
„Когато цените нараснаха миналата година, много клиенти се отказаха от фиксираните си договори и преминаха към спот пазара. За разлика от останалите пазари, тук почти всяка енергия се търгува на спот пазарите за ден напред, което не е нормална ситуация. Трябва стъпка по стъпка клиентите да се върнат към фиксирани, дългосрочни договори, които да им позволят повече стабилност“, каза той.
Крал обаче признава, че в момента ситуацията не е подходяща за сключване на дългосрочни договори заради високите цени. Той препоръчва да се наблюдават фючърсите за следващи години и добавя, че „ако договорът е дългосрочен, може да се постигне по-ниска цена“.
Според него бизнесът засега не е толкова засегнат от високите цени директно благодарение на компенсаторната схема, но правителството трябва да изясни колко дълго ще продължи тя. Въпреки че компанията внесе в КЕВР ценови листи за периода юли 2022 г. – юни 2023 г., Крал подчерта, че отсега е много трудно да се предвиди каква ще бъде референтната цена на тока за този период от 12 месеца.
„Последните месеци газът беше основен играч в увеличението на цените на тока и сега се търси начин той да бъде заменен. Решението на ЕС е да се премине на ВЕИ, но въпросът е колко бързо може да се развие това. Към него трябва да има базова мощност, която да доставя енергия, когато няма производство от ВЕИ. Много важно е и как ще се развият технологиите за съхранение на произведения от ВЕИ ток“, каза главният изпълнителен директор на "Електрохолд България".
Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.