Той уточни, че поскъпването се отнася за енергийните ресурси и металите, докато в цените при храните ефект имат и допълнителни неизвестни, които "държат пазара нащрек", посочи той, визирайки ролята на Украйна като важен доставчик на основни храни и производството ѝ през следващата година.
„През 2022 г. пазарите няма да бъдат еднопосочни както предишни периоди“, коментира Стойчев.
Анализаторът посочи, че с отшумяването на пандемията са се получили "зародиши на инфлационни процеси", които накараха централните банки като Фед да гледат в посока ограничаване на вливането на ликвидност и малко по-агресивно от първоначално заложените повишавания на лихвените проценти.
„Избухването на войната допълнително разконцентрира пазарите с натиска на Запада към Русия и на Русия към Украйна и подкрепящите я държави", каза Стойчев.
По думите му това е предизвикало допълнителна несигурност и процеси, нарушаващи нормалния бизнес на различни компании, и има голяма неизвестност около по-дългосрочните трендове на пазарите с оглед военните действия и въздействието на коронавируса върху Китай.
Анализаторът предупреди, че ситуацията с коронавируса в Китай има някакво развитие в негативен аспект и не е ясно през есента какви ще бъдат цифрите, щамовете и евентуалните притеснения в Европа и САЩ.
Какви ще са реакциите на пазарите след решението на Фед за вдигане на лихвите? Какво ще е отражението на войната върху компаниите от технологичния сектор? В каква посока ще поемат европейските акции? Как реагират пазарите на инфлацията и на повишаването на лихвите? Намалява ли апетитът към високорискови активи? Започна ли корелацията на криптовалутите с капиталовите пазари заради навлизането на големите традиционни инвеститори?
*Разговорът не е предпоставка за вземане на инвестиционно решение.
Целия коментар може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да намерите тук.