IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Автоматичен механизъм ще компенсира скъпата електроенергия

В Министерския съвет се подготвят промени в Закона за енергетиката, които да въведат тази схема

14:16 | 28.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Правителството подготвя автоматичен механизъм, чрез който ще се компенсира скъпата електроенергия, съобщи пред БНТ зам.-председателят на комисията по енергетика и депутат от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Целта е при форсмажорни обстоятелства или екстремни цени на електроенергията да се подпомагат засегнатите, без значение дали има парламент или не, който да приеме нужните законодателни промени.

Единственото, което трябва да бъде направено при възникването на такава ситуация, с решение на Министерския съвет да бъде одобрена сумата за компенсациите.

Компенсациите заради скъпия ток се обсъждаха активно в последните месеци на миналата година, защото се оказа, че много от механизмите, предприети в други държави от ЕС заради енергийната криза, се оказаха неизпълними заради липсата на работещ парламент. В крайна сметка правителството одобри схема, по която стопанските потребители получиха подкрепа за октомври и ноември, а в момента се изготвя подобна и за компенсации за декември и първите три месеца от тази година.

Автоматичният механизъм за подкрепа ще бъде вписан в Закона за енергетиката и Мирчев се надява текстовете да бъдат бързо разгледани от Народното събрание. Само преди ден депутатите одобриха спешно проект на управляващите за промени в нормативния акт, касаещи състава на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), както и квалификацията на комисарите.

Междувременно и парламентарната група на ГЕРБ-СДС внесе проект за решение за компенсация на небитови потребители, които изпълняват социална, духовна, културна, здравна и образователна дейност. Предложението на бившите управляващи е за компенсация в размер на 100% от разликата между прогнозната пазарна цена на тока, определена от КЕВР на 1 юли 2021 година (119 лева за мегаватчас) и реалната цена в сегмента "Ден напред" на енергийната борса.

От 1 юли 2021 година всички небитови потребители, присъединени към електропреносната мрежа, вече са на свободния пазар като стъпка в процеса по либерализация на енергийния пазар в страната. В следващите месеци обаче цените на енергийната борса се повишиха няколко пъти и това поставя в кризисно положение редица потребители, които не формират печалба от своята дейност, не могат да увеличат крайните си цени или имат фиксирани бюджети - детски градини, училища, болници и социални домове, както и религиозни храмове.

В същото време и общините се оплакват от липсата на средства, за да плащат сметките за уличното осветление или за обществения електротранспорт.

Затова и от ГЕРБ-СДС предлагат решение на Народното събрание, с което тези институции да получат компенсации за скъпата електроенергия за срок от 6 месеца, считано от 1 януари 2022 година.

Идеята социалните домове и религиозните храмове да получат подкрепа вече веднъж беше обсъдена като редакционна поправка при разглеждането на законопроекта за промяна в Закона за енергетика във водещата парламентарна комисия.

По предложение на Делян Добрев и на Рамадан Аталай тези институции трябваше да бъдат върнати на регулирания пазар, а не приравнявани на промишлените производители. Това предложение обаче не беше одобрено от представителите на управляващите партии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:24 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още