IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът подкрепи на първо четене намаляване на състава на КЕВР

За председател на КЕВР се подготвя член или председателят на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, смята Делян Добрев

18:50 | 21.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да бъде с намален състав - от 9 на 5 членове, от които двама с опит в сферата на енергетиката, двама с опит във ВиК и председател. Това одобриха на първо четене депутатите със 122 гласа "за", деветима против и нито един въздържал се.

Срокът за предложения между първо и второ четене ще бъде съкратен до 3 дни, вместо нормалните 14 дни. 

Проектът предвижда от състава да отпаднат членът с опит в сферата на икономиката, както и този с юридическо образование. Освен намаляването на броя на членовете са вписани и допълнителни изисквания към експертизата и квалификацията им. Мотивът е икономия на средства, но вносителите така и не дадоха обосновка на финансовите изчисления въпреки призивите на опозицията.

По време на дебатите от ГЕРБ-СДС коментираха, че има нарушение на правилника на Народното събрание, защото предложението за промяна в Закона за енергетиката е разгледано по време на извънредно заседание на енергийната комисия преди изтичането на задължителния срок от 72 часа от внасянето на предложението в деловодството на Народното събрание.

На тази база Христо Гаджев поиска отпадане на разглеждането на предложението в пленарната зала. Водещият заседанието Кристиан Вигенин прие "за сведение" този аргумент, но заяви, че точката вече е влязла в дневния ред и призова председателите на парламентарни групи да следят за изпълнението на правилника, а депутатите навреме да аргументират исканията си да не се включват определени точки в дневния ред на парламента.

Росица Кирова (ГЕРБ-СДС) посочи, че по време на дискусията в парламентарната комисия не са присъствали заинтересовани лица, включително и представители на енергийния регулатор, нито е имало становище на Министерството на енергетиката по предложението, липсват и резултати от публично обсъждане.

Александър Ненков (ГЕРБ) коментира, че мотивът "икономия" няма основание, но дори и да бъдат спестени "няколко заплати", промените не гарантират по никакъв начин повишаването на експертността на КЕВР.

Бившият енергиен министър на ГЕРБ Делян Добрев беше категоричен, че управляващите не търсят подходящия кандидат за член на КЕВР, а се променят правилата, за да паснат на избраните вече кандидати. Добрев смята, че на базата на предложението очаква, че за председател ще бъде издигнат член или председателя на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), а за член в състава на КЕВР с опит в енергетиката ще бъде предложен енергиен търговец.

В Надзорния съвет на ББР са Валентин Михов (председател), както и Васил Щонов, който беше служебен министър на енергетиката в правителството на Георги Близнашки, и бившият председател на Българската агенция за инвестициите Стамен Янев.

От "Продължаваме промяната" коментираха по време на дебатите, че противопоставянето на ГЕРБ-СДС за промяната цели бившите управляващи да запазят контрола си върху енергийния регулатор. "Ние нямаме доверие в независимостта на КЕВР", заяви Николай Ангов. Според него е много съмнителен фактът, че комисията е сменила цената на енергийните носители в деня, в който е било ситуирано коалиционното правителството, въпреки че това е задължение на регулатора по закон.

Със своите внушения, че правителството определя цената на електроенергията, ще вкарате страната в редица арбитражни дела, предупреди Рамадан Аталай (ДПС). Той критикува намаляването на състава на КЕВР, защото това ще натовари прекалено много оставащите членове. Според него днешният състав на енергийния регулатор е независим и един от най-професионалните в последните години, устоял неведнъж на опитите за намеса от страна на управляващите

Той посочи, че председателят Иван Иванов е принципен човек и е трябвало да бъде изпратен с уважение и благодарност за свършената работа, а не по този начин.

Искра Михайлова ("Възраждане") коментира, че вносителите на предложението не са дали отговор какви икономии ще бъдат реализирани, а това е основният мотив за промяната. От опозиционната партия посочиха, че също имат предложение за промяна в Закона за енергетиката, касаещи избора на КЕВР, но то въобще не е разгледано.

Председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски коментира, че законопроектът на "Възраждане" не е "ставал за нищо", защото е нарушавал Третия енергиен пакет и нарушава принципа за независимостта на енергийния регулатор, затова текстовете не са подложени на дискусия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още