Мораториумът върху цените на енергията е незаконен и Европейската комисия (ЕК) скоро ще изпрати писмо, с което да предупреди страната за нарушението, заяви в ефира на БНТ председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. С него се "хвърля петно върху България", отнемат се права на независимия регулатор без ясни мотиви, допълни той.
Иванов обясни, че решението за мораториума е било взето "спонтанно", без дискусии и в рамките на едно заседание на Народното събрание. Представителите на регулатора не са били изслушани във връзка с това решение.
Преди празниците Народното събрание забрани на КЕВР да актуализира цените на електроенергията, парното и водата от 1 януари 2022 г. По закон комисията определя тези цени на 1 юли и има задължение да ги преразгледа и актуализира (ако се налага) на 6 месеца. Заради това законово изискване мораториумът противоречи на Конституцията.
Пред Investor.bg бившият конституционен съдия Пламен Киров беше категоричен, че решение на Народното събрание не може да отмени изискване, заложено в закон.
След гласуването на мораториума от ДПС също обясниха, че смятат това решение за незаконно, но така и не стана ясно дали ще сезират Конституционния съд заради него.
Мораториумът дори е бил в полза на производителите на зелена енергия, които получават премии по дългосрочните си договори - методиката, по която се изчисляват тези средства, се базира на търговията на свободния пазар. С решение от 1 януари 2022 г. обаче енергийният регулатор промени прогнозната пазарна цена (до почти 300 лева за мегаватчас) и така ограничи размера на премиите, които зелените производители могат да получат.
Това ще спести 350 млн. лева за Фонда "Сигурност за електроенергийната система" (ФСЕС).
Без мораториума цената на електроенергията за бита щеше да се увеличи минимално - с около 1%, изчисли още Иванов. Той посочи, че без регулаторните механизми, използвани от експертите на регулатора, електроенергията е трябвало да поскъпне с 64%, но комисията е намерила начин повишението да бъде със средно 11,5%. От КЕВР са имали разговори със служебния премиер Стефан Янев след това да бъде поискано разрешение от ЕК за намалена ставка на ДДС, каквато други европейски страни приложиха заради енергийната криза.
Припомняме, че идеята за намаляване на ДДС върху цената на тока беше лансирана и от представителите на БСП по време на преговорите по енергийните въпроси при съставянето на коалиционното правителство. Асен Василев от "Продължаваме промяната", който днес е министър на финансите, обаче заяви, че е против различни ставки на данъка.
Топлинната енергия е трябвало да поскъпне с 50% от 1 януари заради по-скъпия природен газ, но с регулаторните инструменти увеличението щеше да бъде със средно 13%. В крайна сметка обаче мораториумът замрази и тези цени. Опасенията на Иванов са, че след края на мораториума цената на енергията ще се увеличи повече спрямо предходните разчети заради загубите, които ще търпят енергийните дружества.
По отношение на цената на природния газ КЕВР има функции само да провери и в крайна сметка да утвърди цената, поискана от "Булгаргаз". От 1 януари природният газ поскъпна с 30%, след като газовата компания внесе актуализирано заявление в сутрешните часове в първия ден на 2022 г.
Комисията се произнася върху осреднената цена за декември, не само през последните дни, обясни още Иванов в отговор на коментарите, включително и от премиера Кирил Петков, че цената на газа тръгна надолу в края на годината. Той призова да не бъде уронван престижът на институцията с непроверени твърдения.
Иван Иванов беше категоричен, че клаузи от договора за доставка на газ от Азербайджан не са изтекли от КЕВР. В институцията разполагат с копие от документа, но се намират в секретната секция на отговорно съхранение.
По време на мандата си, който изтече през миналата пролет, Иванов не е усещал натиск за решенията на КЕВР. Едва в последните дни е чул критики от премиера Бойко Борисов отново заради ценово решение за природния газ.