„За момента няма никаква яснота кога и как ще приключи кризата на пазарите на едро за природен газ, така че не може да се очаква спад в цените на електроенергията преди пролетта на 2022 г.“, прогнозира експертът и прецени, че мораториумът върху цените на тока, приет от Народното събрание, е погрешен, защото суспендира „цялата система за вземане на решения в отрасъла“.
Според доц. Георгиев, вместо да се използват инструментите и доверието към регулатора (бел. ред. Комисията за енергийно и водно регулиране) се избра формат, в който никой от сектора не може дори да изложи мнение.
„Решенията на регулатора се регулират от административните съдилища, а сега, ако някой има нещо против този мораториум, трябва го заяви пред Конституционния съд, което не е добро решение", смята Атанас Георгиев.
В коментар за бъдеща Национална енергийна стратегия, той заяви, че трябва да се прави разлика между стратегия, която развива държавния енергиен сектор, и такава, която създава предпоставки за декарбонизация и частни инвестиции в енергетиката.
„През последните години за съжаление виждаме, че се обръща повече внимание на развитието на държавните енергийни компании, а не на частните инициативи, отбеляза експертът и даде за пример множеството административни пречки за поставяне на фотоволтаици за бизнеса и домакинствата.
Експертът е на мнение, че ако това не бъде променено, потребителите "ще останат в менгемето между високите цени на традиционния пазар и невъзможността да инвестират в нови собствени мощности и енергийна ефективност".
По думите на Атанас Георгиев завършването на интерконектора с Гърция ще добави още едно трасе и алтернативни източници на газ за България, което ще направи пазарът по-ликвиден и ще засили позициите на страната на международните пазари.
Ученият смята, че в Западна Европа индустрията е по-добре предпазена от волатилността на пазарите "Ден напред" за електроенергия и по-уязвима към газовите пазари, а домакинствата са изцяло на либерализиран пазар и повишенията в цените стигат по-бързо до тях.
„В България ситуацията е обратната, каза доц. Георгиев – с по-голяма защита заради регулирания пазар за битовите потребители, и по-ниска за бизнеса заради липсата на достатъчно инструменти за хеджиране и дългосрочни договори за доставки на енергия.“
Експертът смята, че повишеното световно потребление и общото забавяне на инвестиции и конкретни проекти са основните фактори за рекордните цени на природния газ.
„Намалихме инвестициите в изкопаеми горива и захранването със свежи източници на газовия пазар, преди да сме готови с алтернатива“, е мнението на Георгиев, който заяви, че не може да се очаква краткосрочно успокоение на цените дори и с развиването на нови източници.
Къде са добрите примери в ЕС с мерки в защита от високите цени на тока? Кога потребителите ще започнат сами да вземат решения за енергийното си потребление? Ще има ли България справедлив енергиен преход с финансиране на проекти по Националния план за възстановяване и развитие? Какво може да се очаква на пазара за въглеродни емисии и каква трябва да бъде енергийната стратегия на България може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
преди 2 години Аз не съм много възрастен, но все пак си спомням славните времена,когато ръката на пазара не действаше в България и животът беше изпъстрен с газени лампи и свещи и се движеше на двучасови цикли... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години .. и да затворим границата докато е време! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Това което трябва да се направи найпърво от всичко е да се премахне високопровода за износ на български ток в чужбина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ама не с пари.Да им се дават безплатни киловати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години аз нищо не 'дигам. на мен ми го дигат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Искаш да кажеш костеливата дълга. И що ги дигате тия цени, като ще субсидирате наляво и на дясно?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години дългата ръка на пазара в цялата и прелест. отговор Сигнализирай за неуместен коментар