IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КЕВР одобри намалението на цената на тока за доставчиците от последна инстанция

С промяната цената ще намалее с 15-30 лева за мегаватчас, макар че цените на този доставчик са по-високи от борсовите

19:24 | 26.10.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри промените в методиката за определяне на цената на електроенергията, доставяна от доставчиците от последна инстанция. Това е част от мерките за намаляване на ефекта от високите цени на електроенергията за бизнеса.

С промените в Методиката се променя формулата, по която се определя цената на електроенергията от доставчици от последна инстанция, обясняват от КЕВР. Това ще намали сметките с между 15-30 лева за мегаватчас. Според оценки на председателя на КЕВР цените на този вид доставчици са с 50-100 лева на мегаватчас над борсовите.

Доставчиците от последна инстанция доставят ток за клиенти на свободния пазар, които не са избрали своя доставчик. Цената обаче е няколко пъти по-висока, защото логиката на доставчиците от последна инстанция е да бъде осигурена извънредна доставка на електроенергия, например при фалит на търговец на електроенергия.

С промени в Закона за енергетика всички фирми вече са на свободния пазар, като бизнесът имаше гратисен период до 1 юли 2021 година да сменят своя доставчик. Голяма част от фирмите обаче пропуснаха този срок и сега плащат още по-високи цени за електроенергията.

Идеята за промяната в методиката беше анонсирана в началото на месеца. Тя вече беше критикувана от експертите от Института за енергиен мениджмънт (EMI). Според тях с промяната клиентите няма да заплащат реалните разходи за покупка и балансиране на енергия, а разликата между разходи и приходи ще се покрива от лицензираните доставчици от последна инстанция. 

"Всичко това се случва, след като от това лято лицензираните доставчици от последна инстанция са принудени да реализират неимоверно повече разходи за обслужването на рязко увеличения брой малки стопански и бюджетни клиенти, които не си намериха доставчик от свободен пазар и бяха служебно прехвърлени към тях по силата на действащите правила", пише още в позицията на EMI.

Мярката ще има краткосрочен характер - в рамките на 3 месеца, считано от 1 ноември като през това време потребителите на доставчик от последна инстанция следва да сключат договори с доставчици на електроенергия от свободния пазар.

Съгласно методиката средната продажна цена на електроенергията на тези доставчици е обвързана с цената на електрическата енергия на пазарен сегмент "Ден напред" на организирания борсов пазар на електрическа енергия, като включва и компонента за дейността "доставка на електрическа енергия от доставчик от последна инстанция".

С приетите изменения за посочения 3-месечен период този компонент ще бъде в размер на 5 на сто, но не повече от 10 лева за мегаватчас, което ще намали средната продажна цена за клиенти на тези доставчици.

По този начин за малките небитови клиенти се осигурява допълнителен преходен период, през който те ще могат да сключат договор с доставчик по свой избор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още