„Пускането на "Северен поток" 2 ще намали цената на газа, но няма да е драстично, именно поради повишеното потребление на природен газ и конкурентната ситуация на пазара, прогнозира експертът. – Увеличаването на потреблението на синьото гориво в Китай и ръстът на производството и икономиката след пандемията, както и стремежът на Европа да ограничи производствата на електричество от въглища, са основните причини за това.“,
Според Темелков най-важният фактор за високите цени на електроенергията е цената на въглеродните емисии, която вече е достигнала исторически връх от 65 евро на тон.
„Това оскъпява електроенергията от въглищните централи и същевременно повишава търсенето на мощности, произведени от газ", обясни зам.-председателят на Българска газова асоциация.
Той поясни, че България получава газ от Азербайджан в рамките на споразумението между двете държави, но количествата не са в пълния си обем, защото не е построен интерконекторът с Гърция, който ще е основното трасе. Същевременно количествата, които в момента страната получава, са причина цената на газа в България да е по-балансирана спрямо други държави.
„До една или две години „Балкански поток“ ще заработи на пълния си капацитет“, смята Темелков по повод подписаното преди дни споразумение за доставки на газ между Унгария и Русия, което предвижда използването на трасето.
Зам.-председателят на Българска газова асоциация е на мнение, че България може да се развие като истински газов хъб, но трябва да търгува с деривати – страната ни трябва да може да предлага фючърси.
„Това не е нещо, което може да се развие за една или две години, но трябва да се работи по въпроса“, съветва Кирил Темелков.
Каква е връзката между цената на газа и електричеството? Ще се увеличи ли вносът на азерски газ в България?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.
преди 3 години няма как Русия да е виновна за недостига на газ и високата цена. щом си изпълнява договорите за какво реват тези. и по-важно - на каква цена продава Русия и на каква цена идва до потребителя?за Украйна - държавата купува газа за 1 гривна и го продава на потребителите за 7 гривни!!! руския газ оправя бюджетите на компании и държави и накрая пак Русия виновна.време е вече да изтрезнеят европейците и да разберат кое къде е - зелени сделки, въглеродни отпечатъци, акцизи и накрая цената е неприемлива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Експерт: Европа иска повече газ от Русия тя го пуска на борсите >> Наглеци! Без консултации и благословия от Брюксел! Или Фашингтон! Каква нечувана наглост! отговор Сигнализирай за неуместен коментар