Нова оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) ще се прави за проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", ако предвиденото за централата оборудване бъде използвано за нова мощност в АЕЦ "Козлодуй".
Това става ясно от отговор на министъра на околната среда и водите Асен Личев на въпрос на депутата от "Демократична България" Борислав Сандов.
Текстовете на въпроса и отговора са публикувани на сайта на Народното събрание.
Сандов пита Личев дали ОВОС, издадена през 2004 г., остава в сила, или е загубила правното си действие, след като конкурсът за избор на инвеститори не е приключил и няма избран инвеститор. Същевременно Сандов припомня, че има решение на Върховния административен съд (ВАС), според което ОВОС на проекта е в сила към април 2019 г.
Асен Личев посочва в отговора си, че през 2016 г. РИОСВ-Плевен е извършила проверка на площадката на АЕЦ „Белене“, като констатира тогава, че се извършват дейности по технологично обслужване и поддръжка, вкл. изградените инженерни мрежи, комуникации, сгради и технически съоръжения, складове и т.н.
При проверката е констатирано още, че в 5-годишния срок на ОВОС са изградени сгради и съоръжения, които са описани в констативния протокол. Необходимите разрешителни за строителството са издадени и са в сила към момента на проверката (27 септември 2016 г.).
Министърът посочва, че във връзка с резултатите от тази проверка се приема, че ОВОС не е изгубила правното си действие.
При нови обстоятелства относно изграждането на ядрена мощност на площадка №2 на АЕЦ "Козлодуй" обаче, което включва използване на оборудването за АЕЦ "Белене", ще се прави нова екооценка.
Според Личев при тази хипотеза ще има инвестиционно предложение, което се различава от предложението, за което е постановена ОВОС от 2004 г.
В края на 2020 година правителството на ГЕРБ лансира идеята за използването на поръчаното оборудване за АЕЦ "Белене" за седми блок на площадката в Козлодуй. Целта е рационалното използване на оборудването.
Бившият енергиен министър Теменужка Петкова дори коментира, че няма възможност за доставяне на реактори от типа АР 1000 за предвидените нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". Експерти прецениха, че блоковете за АЕЦ "Белене" могат да бъдат използвани в Козлодуй.