IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България подкрепя екоцелите на ЕК, но съобразени с националните особености

По време на неформална среща на министрите на околната среда на ЕС страната ни ще поиска и спешни действия в защита на пчелите

19:55 | 14.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

За България приоритети при преговорите за екологичните цели остават осигуряването на адекватна улесняваща рамка, отчитане на националните особености, спазването на принципа за технологична неутралност, запазването на конкурентоспособността на националната индустрия,както и  справедливо разпределение на ползите и усилията от прехода.

Страната ни ще настоява още и за избягване на допълнителни разходи за домакинствата, достъпна цена на енергията и осигуряване на гаранции за постигане на нужния справедлив социално икономически преход.

Това е записано в одобрената на днешното (14 юли) заседание на Министерския съвет позиция по повод представения климатичен план на Европейската комисия. Темата ще бъде обсъдена на неформално заседание на министрите на околната среда в Любляна, което ще се проведе на 20 и 21 юли.

В Брюксел по-рано днес бяха представени вижданията на ЕК относно целите на общността за борба с климатичните промени. Те включват редица мерки, сред които и покриването на горивата от схемата за търговия с квоти ETS. Това ще повиши цената на бензините и разходите на домакинствата за отопление и охлаждане, смятат анализатори.

Безплатните квоти, които сега получават авиокомпаниите, ще отпаднат, а от 2035 година само автомобили с нулеви емисии ще бъдат продавани в рамките на общността.

Изпълнението на тези цели няма да е евтино, нито пък лесно, признаха от ЕК при представянето на пакето "Готови за 55" - намаляването на емисиите въглероден диоксид с поне 55% до 2030 година.

Друга важна тема на министрите на околната среда е инициативата относно медоносните пчели. България споделя разбирането, че ситуацията с намаляването на дивите опрашители и медоносните пчели е изключително тревожна, както от гледна точка на рисковете за околната среда, така и с оглед на потенциалните икономически загуби, пишат още от МС.

Позицията на страната е, че са необходими спешни действия за защита на пчелите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още