IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ядрената енергия ще покрива 40% от енергийното потребление у нас до 2030 г.

България не се отказва от ядрената енергетика, въпреки плановете за възобновяемите енергийни източници, сочи анализ

14:17 | 18.05.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP

Ядрената енергетика ще остане сред основните източници за производството на електроенергия в България до 2030 година, сочи анализ на Global Data. Данните показват, че през 2020 година потреблението на електроенергия у нас е в рамките на почти 31 тераватчаса, като 15,9 тераватчаса са доставени от АЕЦ "Козлодуй", или 44%.

През следващите години се очаква намаление на дела на ядрената енергия до 40%, но промяната не е съществена, въпреки плановете за насърчаване на възобновяемите енергийни източници.

ядрена ядрена

Източник: Global Data

Българският енергиен пазар в момента е в преход, като правителството бавно намалява капацитета на въглищните си електроцентрали и планира да го замести с възобновяеми източници, коментира ръководителят на организацията Паван Вякаранам.

От Global Data посочват, че България ще разчита на ядрената енергия, за да осъществи енергийната трансформация към безвъглеродна икономика. ЕС е заложил тази цел до 2050 година.

От години България има проект за нова ядрена централа АЕЦ "Белене", но на този етап реализацията му е под въпрос. Заради пандемията изборът на инвеститор за новата централа се забави, но въпреки това страната не се отказва от развитието на сектора.

През януари 2021 година българското правителство одобри план за изграждането на нов, седми блок в АЕЦ "Козлодуй", като за целта използва оборудване, закупено от Русия за АЕЦ "Белене". Но на този етап бъдещето на този проект не е ясно по финансови причини, коментират още от организацията.

АЕЦ "Козлодуй" подписа Меморандум за сътрудничество с американски производител на малки модулни реактори NuScale Power, а страната се присъедини към ядрената агенция на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
fon
преди 3 години
Да споменаваш 2020г. за каквато и да е прогноза е тъпо. Второ Козлодуй с двата блока никога не е произвеждал 15.9 ТВч защото под "производство на централа" се разбира произведения минус похарчения ток от нея. Трето, двата блока в Козлодуй са от най-новите в ЕС и могат да работят до 2050г. ако в ЕС до 2050г разрешават АЕЦ въобще и това са към 35% от производството ни на ток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
Shadow1
преди 3 години
Оф, ще строим няма да строим, пускаме проекта спираме го, ето нов проект отказваме се от него... Дори и децата си държат повече на думата от това правителство. Докато не го пуснат в експлоатация не вярвам вече че ще се случи който и дае ядрен проект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още