"Булгаргаз" е подал заявление за по-рязко от предварително очакваното увеличение на цената на природния газ. От компанията са поискали Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да утвърди цена от 35,74 лева за мегаватчас, става ясно от доклад на сайта на енергийния регулатор.
Това представлява увеличение от 18,9% спрямо сега действащата цена на газа, одобрена на 1 март 2021 г. От КЕВР този път потвърждават изчисленията на газовото дружество. Цената ще бъде обсъдена на открито заседание през следващата седмица.
През март от "Булгаргаз" прогнозираха, че през май цената на природния газ ще се повиши до 34,44 лева за мегаватчас. На 10 април пък от дружеството публикуваха официално на сайта си, каквито са изискванията по Закона за енергетиката, че очакват увеличение на цената на газа до 35,74 лева, но от 1 юни, а не както са поискали в КЕВР - от 1 май.
От КЕВР така и не се произнесоха за цената от 1 април, след като започна проверка на Министерството на енергетиката в газовото дружество. Косвено регулаторът е причината за тази проверка, след като не потвърди изчисленията на "Булгаргаз" за цената на газа от 1 април.
Дружеството поиска поскъпване от 12,85% до 32,32 лева за мегаватчас. От КЕВР обаче установиха надвзет приход през 2020 година и смекчиха поскъпването - с 12% до 32,09 лева. Заради надвзетите приходи от енергийното министерство решиха да проверят дейността на "Булгаргаз" и дружеството не внесе навреме актуализираното си искане за цената на природния газ от 1 април.
От март 2020 г. цената на природния газ вече се определя не на тримесечие, а всеки месец. В новата методика за определяне на цената на газа са включени два компонента - петролен и хъбов (на водещите газови пазари в Европа).
В мотивите си за повишението на цената на природния газ от "Булгаргаз" отчитат поскъпването на петролните деривати, които са алтернативи на природния газ, както и повишението на цената на природния газ в Европа.
В микса на "Булгаргаз" влиза цената на "Газпром", на газа от Азербайджан, както и на добивания от газовото хранилище в Чирен газ. Именно благодарение на по-ниската цена на нагнетения през миналото лято газ в хранилището от компанията успяват да ограничават поскъпването на природния газ през зимните месеци.