На световните петролни пазари в последните месеци влияят няколко фактора, коментира в студиото на БНТ изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Андрей Делчев. На първо място това е решението на ОПЕК да намали добива, с което се предизвиква дефицит на суровината, както и очакванията за икономическо съживявяване.
"Друга причина, за която по-малко се коментира, но тя е глобална - финансовите пазари са изключително ликвидни", каза Делчев. Според него на фона на отрицателните лихви, давани от банките, инвеститорите са насочват към пазари на метали, както и към фючърсите за суров петрол, за да получават печалба.
"Спекулантите, инвеститорите, също се насочиха към тези пазари - вляха пари в тези пазари и вдигнаха цената", смята експертът.
Според Андрей Делчев цената на петрола ще се задържи и дори леко ще тръгнат надолу след продължаващите ограничения заради пандемията от коронавируса.
Той беше категоричен, че у нас на пазара на горива на дребно влияят изцяло външните фактори. "Българският пазар много адекватно следва това, което се случва на международните пазари", каза Делчев.
В последните три месеца цената на бензина А95 се е покачила с малко под 13%, а на дизеловото гориво - с 13,63%. По данни на Делчев цената на горивата у нас е най-ниска в целия ЕС - както с данъци и такси, така и като нетна цена без ДДС и акциз.
Той посочи, че бензиностанции следват логиката на търговците на едро на горива, както и на рафинериите.
"Пазарът е много конкурентен", категоричен беше Делчев и припомни, че секторът многократно е проверяван и няма картелни споразумения, а точно обратното - "тежка конкуренция" за пазарен дял, и никой не може да си позволи да прави икономически договорки с конкурентите си.