Водните електрически централи (ВЕЦ) отчитат ръст на производството на електроенергия с 263,5% на годишна база през първите два месеца на годината. Това е видно от данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
От началото на годината ВЕЦ-овете са произвели общо почти 1,01 тераватчаса електроенергия. Това се дължи основно на обилните валежи в началото на годината, което доведе и до високата приливна вълна по поречията на реките.
Благодарение на работата на енергийните язовири не се стигна до сериозни щети от наводнения, отчетоха в средата на януари в Народното събрание министърът на енергетиката Теменужка Петкова и на околната среда Емил Димитров.
Енергийните централи в страната са произвели общо 7,9 тераватчаса електроенергия, което е увеличение от малко над 4%. То основно се дължи на водните централи, защото останалите производители бележат спад. През първите два месеца на годината базовите централи са произвели общо 6,2 тераватчаса електроенергия, което е намаление от 6,36%.
През този период за близо денонощие аварийно спря и един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй", което временно извади малко над 1000 мегавата от системата. Нужната енергия тогава беше осигурена от водните и въглищните централи.
Традиционно през зимните месеци производството на зелените централи, особено при фотоволтаиците, е свито.
През първите месеци намалява и потреблението на електроенергия - с 1,92% до 7,3 тераватчаса. Съществено се увеличава обаче износът, което вероятно се дължи на по-конкурентната цена на електроенергията, произведена от водните централи.