Електроразпределителните дружества (ЕРП) масово са отказвали да присъединят производители на възобновяема електроенергия до 30 киловатпика през последните години, става ясно от коментари по време на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). На заседанието е утвърден графикът за планираните проверки на енергийните дружества.
И трите големи електроразпределителни дружества - ЧЕЗ "Разпределение", Електрозапределение Юг" и "Електроразпределение Север" ще бъдат проверени и на базата на жалбите, получени в енергийния регулатор през 2020 година, както и за изпълнение на задълженията по издадените лицензи.
кевр
Източник: КЕВР
Като цяло през миналата година потребителите на дружествата се оплакват най-вече от качеството на енергията и фактурирането, както и заради откази за присъединяване на ВЕИ към мрежата. Според комисаря Ремзи Осман в много случаи компаниите са имали изрично разпореждане на КЕВР за присъединяване на обект, но нито обжалват, нито изпълняват това искане и поиска Комисията да налага санкции при такива казуси.
Председателят Иван Иванов поиска справка от експертите колко са тези случаи през последните месеци.
Анализите на енергийния регулатор показват, че през миналата година жалбите за качеството на услугата срещу ЧЕЗ намаляват с 20% спрямо 2019 година. Като цяло най-малко жалби срещу дейността през миналата година има срещу групата "ЕВН България", към която е част и "Електроразпределение Юг", отчита още Комисията.
Жалбите на потребители срещу търговци и на търговци срещу дружества са относително малко на брой и са свързани основно с промени в договорните отношения между страните.
По отношение на извършените инвестиции, плановите проверки на КЕВР през 2020 година са показали някои нарушения.
ЧЕЗ "Разпределение" начислява годишна амортизация на обекти, които не са били въведени в експлоатация. Има и "значителни разлики" между планираните и изпълнените инвестиционни обекти.
"Електроразпределение Юг" е реализирало 85% от планираните за 2019 година инвестиции и начислява амортизации само върху въведените през годината обекти.
"Електроразпределение Север" от своя страна е реализирало 103% от планираните инвестиционни разходи и също не начислява амортизационни разходи за обекти, които не са в експлоатация.
Заради неизпълнението на инвестиционните програми плановете на компаниите отново ще бъдат проверени от енергийния регулатор и през тази година.
преди 3 години Пълна глупост, загуба на време, пари и и нерви е да се натискаш да те закачат за преносната мрежа. Особено при изкупни цени малко под 0,24лв/кВтч (без ДДС) при дневна за бита 0,24лв/кВтч (напр. в ЧЕЗ). Освен това ЕРП-тата имат конфликт на интерес, за да го правят. Например за справка свързаната компания на ЧЕЗ (които са в бранша знаят за коя). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Удивителна е простотията да просиш милост от ЕРП-тата да ти вържат централката, вместо да почнеш да си произвеждаш сам и да продаваш Чист Водород или Водород-Хибрид срещу 50 пъти по-големи печалби от тези да продаваш Ток - и да им го забиеш четвъртит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години държавата още да държи цената на токът за населението под себестойност па да чака да е у ред всичко ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар