В първия месец на 2021 година Електроенергийният системен оператор (ЕСО) отчита истински бум на производството на електроенергия от водните централи (ВЕЦ). Увеличението е факт благодарение на обилните дъждове през януари. В Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че водните централи са използвали активно високите води на реките.
От една страна, това е превенция срещу наводнения, а от друга - източник на печалба за Националната електрическа компания (НЕК), която стопанисва големите водни централи.
Така водните централи са произвели 562 гигаватчаса електроенергия, което е ръст от почти 280% спрямо януари 2020 година.
Като цяло към 31 януари производството на електроенергия в страната се увеличава с 5 на сто до общо 4,14 тераватчаса. Това увеличение се дължи основно на ВЕЦ-овете. Производството от базовите централи намалява с 5,6% до 3,32 тераватчаса.
През януари за близо денонощие аварийно спря V-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Липсата беше покрита първоначално с енергията на водните централи, а след това и с включването на мощности на ТЕЦ "Марица Изток 2".
Производството на електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) също намалява, показват още данните на ЕСО. Особено видно това е за слънчевите панели, което е нормално за това време на годината. При вятърните турбини също има понижение, но по-слабо.
През януари потреблението на електроенергия намалява с малко над 4% до 3,8 тераватчаса.
Износът е в размер на 275 гигаватчаса. За сравнение, през януари 2020 година се е наложил внос от 88 гигаватчаса, за да бъде покрито потреблението на електроенергия.