Търговците на горива за транспортни нужди също ще трябва да реализират енергийни спестявания, предвижда проект за промени в Закона за енергийната ефективност, приет на заседание на Министерския съвет. Тази икономическа дейност беше изключена от схемата за спестяванията в периода 2014-2020 г., припомнят от пресцентъра на правителството.
Промените в Закона за енергийната ефективност бяха представени за обществено обсъждане през пролетта на 2020 г.
Те предвиждат още мерки за намаляване на въглеродния отпечатък на сградите и разработване на цялостна стратегия за обновяване на жилищните и нежилищните сгради с хоризонт за изпълнение до 2050 г.
Според новите правила обществените сгради в експлоатация с разгъната застроена площ над 250 кв. м., които разполагат с инсталации за отопление или с комбинирани системи за отопление и вентилация с полезна номинална мощност над 290 киловата, трябва да бъдат оборудвани със системи за сградна автоматизация и управление, когато това е технически осъществимо и икономически целесъобразно.
В Плана за възстановяване на правителството са предвидени 2,5 млрд. лева за подобряване на енергийната ефективност на сградите в България.
В промените в Закона за енергийната ефективност, предложени през април, бяха записани изисквания за отчитане на потреблението на топлинна енергия, енергия за охлаждане и топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване и природен газ, като уредите за дяловото им разпределение трябва да бъдат с дистанционен отчет.
Тогавашното предложение даваше известен гратисен период, отчитайки, че това се отнася за новите уреди, монтирани след 25 октомври 2020 година.
Този срок обаче е пренесен и в проекта, гласуван днес, което означава, че със стара дата всички нови уреди за дялово разпределение, монтирани след 25 октомври, вече задължително трябва да бъдат с дистанционен отчет.