Правителството ще предложи на Народното събрание да ратифицира устава на Агенцията за ядрена енергия (АЯЕ) към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщават от Министерски съвет.
Ратифицирането представлява задължително условие за членството на България в АЯЕ. В момента страната ни е започнала процедура по присъединяване към организацията, като се очаква процесът да приключи до края на тази година.
Чрез ратификацията България изразява съгласие и обвързаност с условията на АЯЕ и може да стане неин член от 1 януари 2021 г.
През лятото енергийният министър Теменужка Петкова проведе телефонен разговор с генералния директор на АЯЕ Уилям Магууд. Двамата обсъдиха и проекта за създаване на регионална инициатива за ядрен напредък в рамките на АЯЕ. Проектът има за цел да обедини страните от региона на Централна и Източна Европа, заинтересовани от развитието на ядрената енергия за мирни цели.
Очертани са четири приоритетни области на бъдещо сътрудничество в рамките на инициативата - анализ и развитие на дългосрочната енергийна надеждност, управление на радиоактивни отпадъци, ефективна комуникация с обществеността и развитие на инфраструктурата и образованието за иновации. България проявява интерес за участие в последните три от тях, информира Петкова.
Страната ни получи одобрението от ОИСР и всички страни членки на АЯЕ на 17 юли.
АЯЕ е структура в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие със седалище в Париж. Тя има за цел да подпомага сътрудничеството между страните членки за високи постижения в областта на ядрената безопасност, технологиите, науката, околната среда и правото. В организацията членуват 33 страни, включително стратегически партньори (САЩ, Франция, Република Корея), които оперират почти 90% от инсталираните ядрени мощности в света.