IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Манчев: Никой не казва колко ще струва зелената трансформация

АЕЦ "Белене" не трябва да бъде противопоставян на проекта за нови мощности в Козлодуй, коментираха експерти

12:30 | 19.11.20 г. 7
<p>
	<em>Протест пред АЕЦ Тианж, Белгия. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Протест пред АЕЦ Тианж, Белгия. Снимка: Архив Ройтерс

Политиците не обясняват на хората колко ще струва зелената трансформация, коментира председателят на УС на Българския атомен форум (Булатом) Богомил Манчев по време на събитие за представяне на резултати от анкета за най-значимите събития в ядрената енергетика през 2020 г.

Манчев допълни, че когато стане ясно каква е цената за изпълнението на зелените цели, хората ще изберат като най-целесъобразен микса между ядрената енергетика и допълващи мощности от възобновяеми енергийни източници. Според него ядрените реактори могат да заместят въглеводородите и да гарантират сигурността на енергийните доставки.

Възобновяемите източници имат променлив характер и са необходими много инвестиции, в размер на триолиони евро, за тяхното внедряване в системата, допълни още той.

Председателят на Булатом даде за пример плановете на Испания, която заяви, че до 2050 година 95% от потребяваната енергия ще идва от ВЕИ. За целта ще трябва да бъдат инвестирани 1 трилион евро. Част от плановете са изграждане на 6000-мегаватови батерии за съхранение на енергия, което изглежда невъзможно на този етап на технологиите, а и утилизацията им след края на жизнения им цикъл ще бъде скъпа и замърсяваща околната среда.

Според Богомил Манчев в момента ядрената енергетика страда от т.нар. "политически инат" за развитието на проектите. През последните години индустрията е предприела стъпки за съществено подобряване на безопасността, макар че политиците внушават заплаха от тези проекти.

В ЕС все още няма истински "глад" за енергия, смята Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на организацията. Според него конкретните решения се взимат на базата на реалните ситуации и е необходимо време, за да се насочим към ядрените проекти.

В анкетата на Булатом за събитие на годината участват 27 национални и регионални медии в България. Те дават своя глас както за международно значимо събитие, така и за национално.

В международен аспект е отличена първата плаваща АЕЦ в света, регулаторното разрешение за работата върху малки модулни реактори в САЩ, както и международният проект за възпроизвеждане на термоядрената енергия на Слънцето ITER.

nuclear_world nuclear_world

Източник: Булатом

Малките модулни реактори бяха посочени като вариант за изграждане на нови мощности у нас. Тяхното предимство е намаляването на капиталовите разходи спрямо големите реактори. Те се използват от десетилетия от военните и сега стои въпросът за тяхното внедряване в индустриална среда.

Експертите у нас обаче не очакват това да стане преди 2030 година, защото липсва политическа воля и подобни проекти по-трудно преминават през регулациите.

За България безспорно най-важното събитие за тази година е възобновяване на проекта за нова мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй".

nuclear_bg nuclear_bg

Източник: Булатом

Ядрените експерти у нас са категорични, че този проект не трябва да бъде конкурентен на АЕЦ "Белене". На фона на заявките на Румъния и Гърция за затваряне на въглищните централи до 2030 година регионът ще остане без електроенергия, прогнозира Богомил Манчев.

Той призова строежът на двата реактора в Белене да не бъдат бавени в условията на пандемия, тъй като има достатъчно съвременни технологии, които да позволят работата на специалистите от дистанция на този етап.

"Държавата не иска да поеме финансовия риск и затова търси стратегически партньор", посочи още Манчев и допълни, че инвеститорският интерес към АЕЦ "Белене" е доказателство за неговата икономическа целесъобразност.

В Зелената сделка на ЕС липсват ядрените мощности, коментираха още експертите. Преди седмици от Европейската комисия признаха правото всяка държава да определи своя енергиен микс и заявиха, че няма да пречат на развитието на ядрени централи. В същото време обаче зелените проекти се радват на силна подкрепа и привилегии, което води до изкривяване на пазара, подчерта Борислав Боев, докторант в катедра " Индустриален бизнес и предприемачество" в Стопанската академия в Свищов.

Според него на този фон няма равен старт между проектите и ядрените централи изглеждат неизгодни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:03 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
Питащият2
преди 3 години
Пазарът не е ли противопоставяне . Ако проекта не е изгоден при пазарни условия просто не трябва да се случи и толкова . Руснаците и те искат държавни гаранции . Аз като реша да си сложа панели на къщата мога ли да искам държавни гаранции ? Няма да има АЕЦ Белене . Най-много да натоварят АЕЦ Козлодуй с още един реактор и то не защото е изгодно , а защото управляващата мафия не иска да бракува оборудването и да има разследване и съдебно преследване за безстопанственост в особено големи размери . На топа на устата е самият Бойко Борисов, който е дал най-вероятно като бос устни нареждания на Красимир Първанов да подпише анекс12. Та ако останат на власт след изборите ще тупат топката още 4 години без да се случи нещо .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
Тоя не го ли съдиха, че източва пари от АЕЦ Белене? Естествено, че ще го иска, заслужава да е булка в затвора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Hahoto2
преди 3 години
Батерии, могат да се направят на принципа на ПАВЕЦ на места, където има достатъчно денивелация. Може да се реализира и проектът на ВЕЦ на Дунав съвместно с Румъния, който ще подобри и корабоплаването. Изобщо не е нужно да се зацапваме с класически батерии. Белене не е нужен. Малки модулни атомни реактори и базови централи на зелен водород с газ, ВЕИ където е удачно и до 20 години можем да сме "климатично неутрални".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
abdul
преди 3 години
тва е към следващия грант. не смесвай нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
"Прокуратурата може поне да се опита да ни компесира поне малко , като конфискува стотиците откраднати милиони и на Богомил Манчев и на Р.Овч. "Хайл fon!Съдебна система, пълна със зидари не може да съди майстор Р. Овч.Евроатлантическа теория + практика.Иначе съм 100% за!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
fon
преди 3 години
Никой не знае защо прокуратурата сне набързо обвиненията на Богомил Манчев, но ние се досещаме. Но шайката около него и Р.Овч. трябваше да бъде съдена за подписване необезпечени договори, както и лъжите и към всички пенсии и полуграмотни българи, че ядрената енергия от тях "щяла да бъде евтина". За това платихме МИЛИАРДИ! Прокуратурата може поне да се опита да ни компесира поне малко , като конфискува стотиците откраднати милиони и на Богомил Манчев и на Р.Овч.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
"...а и утилизацията им след края на жизнения им цикъл ще бъде скъпа и замърсяваща околната среда..."то щото утилизирането на ядрените отпадъци е евтино и чисто ... :)))беляНЕ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още