При разработването на третото поколение ядрени реактори е помислено те да бъдат по-гъвкаво управлявани, с добра скорост, така че дори и големите 1000-мегаватови блокове да могат да бъдат използвани за балансиране на системата. Това заяви председателят на Управителния съвет на Българския атомен форум (Булатом) Богомил Манчев по време на онлайн кръгла маса, посветена на бъдещето на българската ядрена енергетика
Това е една от големите въпросителни пред реализацията на Зелената сделка на ЕС - как ще бъде балансирана енергийната система с наличието на голям брой мощности, използващи възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Обикновено тези мощности са пикови, тоест производството им не е постоянно и е необходимо да има базови мощности в системата, които да покриват моментите, при които зелените централи не могат да произвеждат енергия.
В момента термичните централи, използващи въглища като гориво, могат да покриват достатъчно гъвкаво липсите, но в целите за нисковъглеродна икономика изкопаемите ресурси - въглища, петрол, а дори и природен газ, вече нямат място.
Според Богомил Манчев ядрените реактори от ново поколение ще могат да заемат тяхното място доста успешно. Другият вариант е съхраняване на енергия, но технологиите не са развити, а и утилизирането на батериите в крайна сметка също замърсяват околната среда.
Ядрената енергия е чиста, почти без въглероден отпечатък, обясни още той. Реакторите от второ поколение, работещи масово в момента, имат въглеродни емисии от около 15 килограма за 1 мегаватчас. За сравнение, водните централи имат около 13 килограма за мегаватчас емисии СО2. Реакторите от трето поколение обаче имат вече 10 килограма СО2 за 1 мегаватчас.
Водните централи са едни от най-чистите производители на електроенергия, но водните ресурси трябва да бъдат използвани много внимателно, посочи Манчев и допълни, че във Финландия е напълно забранено изграждането на водни централи и страната насочва вниманието си към ядрените централи.
Ядрените централи могат да осигурят стабилни и прогнозируеми в дългосрочен период цени, не задължително по-ниски, което е важно за устойчивото развитие на икономиката. Ядреното гориво може да бъде съхранявано и използвано дълго време, докато цените на изкопаемите ресурси зависят от борсите и се променят сезонно.
Един от най-важните въпроси на ядрената енергетика, разбира се, е безопасността и през последните десетилетия се работи много усилено в тази насока, категоричен беше председателят на УС на Булатом.
Манчев призова и политическата класа да вземе необходимите решения днес, за да може да имаме работещ продукт след 15-20 години.
Той коментира още, че американски инвеститори не могат да бъдат оператори на ядрени централи извън САЩ. Законът им позволява да доставят технология, но не и да управляват мощности. По отношение на новите мощности в АЕЦ "Козлодуй" експертът прогнозира, че страната ни може да има големи проблеми с европейските правила за държавната помощ, както това се случи с Унгария и проекта АЕЦ "Пакш 2".
От Булатом ще изготвят и изпратят Меморандум до българските и европейските власти с настояване за развитието и подкрепата на ядрената енергетика.