Министерският съвет е възложил на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да влезе в преговори с компании от САЩ, разработващи нови ядрени технологии, включително и за малки модулни реактори, за изграждане на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова по време на брифинг след заседанието на правителството.
Все още е рано да се говори за конкретни мощности, използване на ядрено гориво и други подробности по проекта, допълни още тя.
Малките модулни реактори още са в проект на разработване, като процедурата по одобрение е пред финализиране в САЩ, затова и страната ни смята да потърси американски компании, работещи в тази насока, стана ясно от думите на Теменужка Петкова.
Търсенето на варианти за нова ядрена мощност е продиктувано основно от трайната политика на ЕС за нулеви въглеродни емисии до 2050 година. В края на миналата година ЕС призна правото на всяка държава сама да определи своя енергиен микс, припомни още енергийният министър.
Ядрената енергетика е беземисионна и носи сигурност за енергийните доставки. Постигането на амбициозните цели на ЕС пък може да бъде постигнато чрез синергията от ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), обясни още енергийният министър.
След години на съдебни битки Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) вече определи площадката за новите мощности в Козлодуй. Сега правителството иска да получи яснота за възможностите, категорична е Петкова.
Целта на новия блок в съществуващата ядрена централа е повишаване на енергийната сигурност, диверсификация на енергийните ресурси и изпълнение на целите на ЕС, обясни тя и отхвърли коментарите, че проектът е реверанс към САЩ, които имат много забележки към водената енергийна политика.
Седми блок в АЕЦ "Козлодуй" не противоречи на проекта АЕЦ "Белене", който продължава. Трябва да търсим решение за заместване на базови мощности, които използват въглища, обясни Теменужка Петкова.