Енергийната стратегия получи вече предостатъчно критики от всички възможни посоки. Това е стратегия, която не е съобразена с развитието на технологиите и пазара и по всяка вероятност тя ще бъде пренаписана. Това мнение изрази по БНР експертът Юлиан Попов, бивш служебен министър на екологията и старши политически съветник на Европейската климатична фондация.
„Целият енергиен сектор и индустрията се променят с много голяма скорост и ако на тази промяна не се реагира с политическа и индустриална промяна, тогава целият регион ще изтлее“, прогнозира той.
В тази ситуация Юлиан Попов открои значимостта на местните власти като инициатор на регионалните стратегически проекти.
„Първото, което трябва да се направи, е откровен разговор в какво състояние се намира секторът в България, в Европа и по света. После в какво състояние се намират пазарите. Много често казваме – някой да ни казва да затворим въглищната индустрия, която се намира в пазарна ситуация“, коментира енергийният експерт.
Юлиан Попов напомни, че издръжката за въглищната индустрия става все по-трудна на фона на пазарните механизми в отворения европейски енергиен пазар.
Той е на мнение, че в контекста на проблемите, които имат „Марица Изток 2“ и въглищната индустрия, 50 милиона лева, които отпусна държавата, са глътка въздух за зимата, но не е дългосрочно решение.
Според него тази нагласа „да преминем през зимата и след това ще мислим“ е вредна, дори пагубна. Енергийният експерт подчерта, че много отдавна трябваше да започне планиране на целия енергиен преход и на региона.
Попов съветва да се проучи потенциалът за енергийни и неенергийни индустриални инвестиции в региона и проектите да се реализират с консенсус.
По думите му енергийните дружества имат енергия за промяна, но засега е проблематично, че те не поемат инициативата. „И, разбира се, всичко това трябва да бъде подкрепено от централната власт, която сякаш гледа да не си навлича още една беля на главата“, смята Попов.