Извънредните мерки, предприети в България заради разпространението на коронавируса ще доведат до забавяне на реализацията на основните енергийни проекти в страната, заяви енергийният министър Теменужка Петкова в интервю за БНР.
По нейните думи тук става въпрос за забавяне в рамките на месец-месец и половина, особено по отношение на АЕЦ „Белене“ и „Балкански поток“.
Тя коментира и ефективността на предприетите от правителството мерки за справяне с кризата с коронавируса.
"Всяка страна, съобразно своите икономически характеристики и възможности, може да предприеме такива мерки, които счете за най-удачни. Ние сме направили своята оценка и мерките, които смятаме, че са релевантни към ситуацията, вече са материализирани в Закона за извънредното положение", заяви Петкова.
По думите ѝ важно е енергийният сектор да бъде финансово стабилен, за да няма рискове за техническата възможност той да функционира нормално. Петкова уточни, че такива рискове засега няма, защото са взети адекватни на ситуацията мерки.
„Парламентът прие това, което предлагаме - да се гарантира непрекъсваемостта на доставките, и плановете ремонти на електроразпределителната мрежа са прекратени“, обясни министърът.
Като особено важна мярка Петкова посочи двойното увеличаване на срока за заплащане на сметките за ток.
"В закона ясно е посочено, че министърът на енергетиката има възможност да удължава този срок - колкото е необходимо, но като се съобрази с финансовата стабилност на сектора“, подчерта тя.
преди 4 години Че то в тази криза най-добре е да се ускорят инфраструктурни проекти и всякаква промишленост, където няма струпване на работници. Тоя номер е известен дори още от Хитлер. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Няма нужда да се бърза с тия проекти, особено пък за газопровода.:))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Споко ве, целта е да няма референдум за независимост (от международното законодателство) в Русия.Затова е тая истария и сринатите цени на нефт.Ще мине референдума и всичко ще си дойде както си е било (до спукването на щатският дълг, тогава нова истерия). отговор Сигнализирай за неуместен коментар