Твърденията на бизнеса, че българската енергия е по-скъпа в последните месеци, не се потвърждават. Българската независима енергийна борса (БНЕБ) следва цените на отделните пазари, има и изключения, но те са характерни и за другите пазари. Това мнение изказа Николай Кискинов, управляващ съдружник в дружество „Владимиров Кискинов", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Виждаме сходни ценови нива на електроенергията на борсата у нас, и на останалите регионални борси. Понякога българската борса реализира малко по-високи нива от около 5-6 евро. Имаше едно изключение, в което цената на електроенергията се вдигна рязко нагоре, тогава и бизнесът обърна внимание“, коментира експертът.
По думите му оплакванията на бизнеса може би са свързани по-скоро с добавките, отколкото за самите цени. "Въпреки че виждаме тенденции за по-високи цени понякога на борсата", каза той.
"Наблюдаваме сравнително нормални нива на цените на електроенергията с тенденция да са по-ниски от обичайните. Пиковата енергия е в диапазона 92 - 107 лв. Днес е 112 лв. Базовата енергия е между 75 и 92 лв. На 13 февруари пиковата енергия в България е била 47 евро", посочи експертът.
Пазарът на двустранни договори бе определен от специалиста като не особено активен този месец.
"На него наблюдаваме нива от 96-105 лв., което е в рамките на очакваното", каза Кискинов.
"Ако прегледаме пазарите на природен газ - виждаме тенденция за сериозно раздвижване на този пазар, както и за много интересна тенденция за ценовите нива - те вече са около 336 лв. за мегават час. Това е доста по-ниска цена от тази, която наблюдавахме при отварянето на пазара. Виждаме и по-сериозни количества, които се търгуват".
Той посочи, че в "Ден напред" виждаме постоянно количество от над 1000 мегаватчаса, а в "Рамките на деня" количеството зависи от нуждите.