От днес започва да работи нова платформа за двустранна търговия с природен газ. Тя ще позволи на пряко присъединените към системата крайни потребители на газ да сключват договори за покупка на синьо гориво.
„До една година всички сделки на газовата борса ще започнат да се извършват чрез тази платформа, прогнозира председателят на Съвета на директорите на Газов хъб „Балкан“ и изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, цитиран от БНР.
Той посочи, че от услугите, които ще предоставя Газов хъб "Балкан", ще могат да се възползват крайните потребители, бизнесът и търговците на природен газ.
„Считам, че това ще доведе освен за либерализация и по-добри финансово-икономически условия за крайните потребители на природен газ“, прогнозира Малинов.
Investor.bg припомня, че „Газов Хъб Балкан" ще прилага системата за борсова търговия на Trayport, като първоначално дружеството ще въведе двустранни и борсови договори, които най-добре отговарят на нуждите на българските участници на пазара.
В края на ноември миналата година Trayport Limited (Trayport) и „Газов Хъб Балкан" ЕАД сключиха споразумение за прилагане на системата за борсова търговия (ETS) на Trayport за търговските нужди на „Газов Хъб Балкан" ЕАД.
Системата за борсова търговия (ETS) на Trayport е механизъм за оферти в реално време и търговска система, която е създадена специално да подпомогне стоковите борси да предоставят електронна среда за търговия.
ETS се използва широко за организиране на физически и финансови пазари. Системата за борсова търговия осигурява на борсите единно решение за прозрачно разпространение на цените, съвпадение на интересите на клиентите и провеждане на коректна търговия. Чрез ETS борсите могат да предложат на своите търговци клиенти директен достъп до ликвидност на пазара чрез търговския екран на Trayport Joule - водещото в Европа решение за електронна търговия на енергийните пазари.
В началото „Газов Хъб Балкан" ЕАД въвежда двустранни и борсови договори, които най-добре отговарят на нуждите на българските участници на пазара. Това включва краткосрочни стандартизирани продукти, съгласно Мрежовия кодекс за балансиране и стандартизирани двустранни дългосрочни договори (месечни, тримесечни, сезонни, годишни и продукти за няколко години напред).