България е на седмо място сред страните членки на ЕС по дял на възобновяемата енергия от общото енергийно потребление за 2017 г. със 7,24%, сочат данни на ООН. В това отношение страната ни изпреварва икономики като Германия, Дания, Чехия, Белгия, Италия, Испания и Холандия.
Най-добре представящата се страна в блока е Швеция. Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) достигат 32,11% от общото потребление на енергия в страната.
Целите за устойчиво развитие на ООН са зов за възможно най-бързо действие чрез драстично понижаване на количествата емисии парникови газове, като по този начин бъде намален или дори премахнат рискът за влошаване на глобалното затопляне и се подобри образованието и разбирането на климатичните промени и адаптацията към тях.
Мониторингът за налагането на схемата на ООН, свързана с 13-те цели за устойчиво развитие в рамките на Европейския съюз (ЕС), се фокусира върху напредъка, постигнат от отделните страни членки по отношение на климатичната миграция, въздействието на климатичните промени и подпомагането на действията в борбата със затоплянето. 1
На второ място след Швеция се нарежда Финландия с 18,82% дял на ВЕИ от общото потребление на енергия. Трета позиция принадлежи на Австрия, чийто дял на възобновяемата енергия възлиза на 9,74%, докато четвъртата, Франция, регистрира 9,141%.
На пета и шеста позиция са съответно Португалия (7,93%) и Ирландия (7,43%).
Делът на ВЕИ от общото потребление на енергия в транспортния сектор на ЕС достига през 2017 г. 7,386%, или с 0,14 на сто повече от показателя на България.
При страните от Европа, които не са членки на ЕС, Норвегия заема най-висока позиция с дял на ВЕИ в размер на 21,74%.
През 2017 г. количеството на отделените от нови леки автомобили въглеродни емисии се понижава с 10,3% до 118,5 грама за километър.
2
преди 5 години България има тези резултати, защото правителството даде огромни екстри на свои хора от бизнеса с възобновяемите ресурси. Те забогатяха, вкл. Цветелина Бориславова, хората обедняха. Какво разчитат управляващите - че хората не знаят, или не помнят това. Още преди 3-4 години ние имахме доста висок (неестествено висок процент) в сравнение с другите страни, които имат стратегии и ум в главите на управляващите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години не човек , а желязо :)))не ми се рови в момента за методологията на индекса , но предполагам включва и транспорта (наземен , въздуше , корабен) , и преработваща индустрия като металургия , и циментопроизводство , и цялата консумация на енергия от домакинствата за осветление + отопление + готвене ... говенето и отоплене на дърва/пелети се брои за ВЕИ :)))да , по-бавничко става , но става ... не е като у нас да е замряло ... виж данните от 2010 например и сам направи преценката . индекса е създаден отскоро по-принцип .разбира се на институциите ще вярваш , аз съм склонен на хиперболизация ... :))) ... само и само да съм отгоре , а не отдолу ... комплексарщина :)))индекса отскоро отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Жалки резултати. Апропо, страните лидери са с малобройно население и кежава индустрия. Апропо, процентите в статията са в пъти по-ниски от тия, дето понякога тук е размахвал например Зелков. Ся аз на кой да вярвам? отговор Сигнализирай за неуместен коментар